Srebro Grzegorza Lanzera

Autor Art, fot. FB/Grzegorz Lanzer, film: 2015 IPC Powerlifting European Open Championships, Eger 30 Listopada 2015 godz. 11:38
Znakomicie podczas Powerlifting European Open Championships spisał się sztangista Startu Koszalin, Grzegorz Lanzer. Prowadzony przez trenerów Aleksandra Popławskiego I Ryszarda Fornalczyka zawodnik w wyciskaniu sztangi leżąc w wadze do 65 kg wywalczył srebrny medal.

Aż 230 zawodników reprezentujących 40 krajów stanęło na starcie Otwartych Mistrzostw Europy w wyciskaniu sztangi leżąc.

Zawody stały na wysokim poziomie. Pobito cztery rekordy świata. Ustanowiono także  cztery najlepsze rezultaty w Europie. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Chińczycy, którzy w Eger zdobyli 17 medali, w tym 11 złotych, cztery srebrne i dwa brązowe. Najwyższe miejsce w tym ranking wśród krajów europejskich zajęli Rosjanie, którzy wywalczyli dziewięć krążków, w tym trzy “złota”. Dwoma złotymi medalami mogą pochwalić się Grecy. Nasi sztangiści uplasowali się z trzema srebrnymi medalami na ósmej pozycji. Nas cieszy fakt, że jeden z tych krążków zdobył koszalinianin, Grzegorz Lanzer. Lanzer w klasyfikacji open zajął piątą pozycję.

Wygrał Chińczyk Hu Peng – 195. Drugi był Brytyjczyk Jawad Ali 193, a trzeci Irańczyk Mohamaadi Hamzeh 193 kg. Wynik Lanzera to 178 kg.

Dodajmy, że  w kategorii 88 kg junior Startu Tomasz Majewski zaliczając ciężar 155 kg zajął 10. miejsce.

Zawody w Eger były równocześnie olimpijską kwalifikacją. Lanzerowi do jej wypełnienia zabrakło siedmiu kilogramów. Ma jeszcze szansę uzyskać prawo startu w Paraolimpiadzie w Rio. W marcu przyszłego roku podczas zawodów w Malezji musi jednak pokonać 185 kg.