Przedszkola i 6 latki
W Koszalinie wszystkie 5-latki będą realizowały roczne, obowiązkowe przygotowanie przedszkolne w przedszkolach (w szkołach podstawowych od roku szkolnego 2015/2016 nie ma oddziałów przedszkolnych). Dzieci 6-letnie, które zostały odroczone od obowiązku szkolnego będą uczęszczały do przedszkoli, razem z dziećmi 5-letnimi. Również dzieci 4-letnie mają zapewnione miejsca w przedszkolach, które zapewnią bezpłatną naukę języka angielskiego wszystkim dzieciom
realizującym roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne. Ważnym zadaniem jest realizacja zadań związanych z obniżeniem wieku szkolnego do 6 lat. We wszystkich koszalińskich szkołach
podstawowych przygotowano sale lekcyjne dla najmłodszych dzieci oraz zapewniono opiekę świetlicową. Dodatkowym wyzwaniem jest bezwzględne ograniczenie liczebności oddziałów do 25 uczniów.
Darmowe podręczniki i stypendia
W roku szkolnym 2015/2016 będą kontynuowane Rządowe programy „Wyprawka szkolna”, „Darmowe podręczniki” i „Stypendia szkolne”.
Z pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach. Uczniowie I, II i IV klasy szkoły podstawowej oraz do I klasy gimnazjum otrzymają darmowe podręczniki i materiały ćwiczeniowe.
We wszystkich szkołach podstawowych w klasach I i IV szkoły podstawowej oraz w klasach I gimnazjum zostanie zorganizowane wypożyczanie uczniom bezpłatnych podręczników, a także zapewnienie możliwości przechowywania ich w szkołach.
W roku szkolnym 2015/16 uczniowie mieszkający w Koszalinie mogą ubiegać się o przyznanie stypendium
szkolnego. Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.
Sport to zdrowie
W szkołach powstaną kolejne oddziały sportowe, w których uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania. Zwiększenie oferty sportowej i poprawa warunków uprawiana takich dyscyplin jak piłka nożna, koszykowa, siatkowa i ręczna oraz lekkoatletyka ma za zadanie zapobiegać zjawisku unikania zajęć wychowania fizycznego. W pierwszej połowie roku 2016 zostaną oddane do użytku dwa boiska szkolne: przy Zespole Szkół Nr 10 (popularna „Samochodówka”) i przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego
Nadchodzący rok szkolny będzie czasem uruchomienia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Jest to ostatnia tak duża szansa na wzmocnienie kompetencji uczniów, jak i samych koszalińskich szkół. Z tego właśnie powodu wyzwaniem na najbliższe lata będzie sięgnięcie po dotacje z budżetu Unii Europejskiej na rozwój edukacji.
Priorytetem w tym czasie powinna stać się indywidualizacja pracy z uczniem w klasach IV-VI szkół podstawowych i klas I-III gimnazjów. Dodatkowo przy współudziale środków z RPO miasto będzie chciało rozwijać system doradztwa zawodowego w gimnazjach, aby wspomóc młodych ludzi w świadomym wyborze swojej kariery zawodowej. Ostatnim priorytetem związanym z kontynuacją „Roku Szkoły Zawodowców” oraz ze zdefiniowaniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „dualnego systemu kształcenia zawodowego” jest modernizacja oferty kształcenia koszalińskich szkół zawodowych i dostosowanie jej do potrzeb pracodawców.
Rok szkolny 2015/16 w liczbach
Elektroniczny nabór - do klas I przyjęto:
W szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Koszalin przeciętna liczba zatrudnionych w przeliczeniu na etaty w I półroczu 2015 roku wynosiła 2.344, w tym:
Tak pierwszoklasiści rozpoczęli rok szkolny 2015/16 w SP. nr 17.