Fama to także największe interdyscyplinarne wydarzenie młodej sztuki i kultury, w którym udział biorą najzdolniejsi twórcy młodego pokolenia z Polski i Europy. Program festiwalu pozostaje otwarty na każdą formę twórczej ekspresji i spontaniczne inicjatywy uczestników. Jest to jedyne w Polsce artystyczne wydarzenie interdyscyplinarne, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, performance art, plastyków, literatów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów. Program Famy to prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe w poszczególnych dziedzinach oraz prezentacja wybitnych artystów sceny polskiej i światowej.
Dla osób zakwalifikowanych udział w warsztatach jest bezpłatny. Dodatkowo, w przestrzeni miasta realizowane są działania animacyjno-artystyczne oraz warsztaty producenckie, szkolące przyszłych inspicjentów i realizatorów wydarzeń artystycznych. Festiwal zakończy się Koncertem Finałowym oraz przyznaniem nagród, wśród nich Nagrody Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Miejsca festiwalu: Amfiteatr, Miejski Dom Kultury, Muszla Koncertowa, Hala w Basenie Północnym, Galeria Miejsce sztuki44, Jazz Club Scena, Cafe Centrala, Restauracja Konstelacja oraz plenery i sceny „alternatywne”: plaża, promenada, ulice miasta, sklepy, targi i osiedla miejskie.
FAMA odbywa się od 1965 roku w cyklu corocznym w Świnoujściu. W latach 1978-1982 z powodu braku zgody władz festiwal nie odbywał się.