W samorządowym kalendarium Forum zajmuje znaczące miejsce, gdyż stwarza okazję do bezpośredniej wymiany idei i doświadczeń środowiska samorządowców. Co roku konferencja gromadzi ok. 300 uczestników – polskich i zagranicznych przedstawicieli wszystkich szczebli administracji publicznej oraz środowiska naukowego i gospodarczego. W ubiegłym roku gościliśmy reprezentantów m.in. Niemiec, Szwecji, Węgier, Włoch i oczywiście instytucji unijnych – mówi Olgierd Geblewicz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, współorganizator wydarzenia.
Forum odbędzie się już po raz trzeci w Kołobrzegu. Hasło przewodnie tegorocznych obrad to „25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego w Polsce – wyzwania na przyszłość. Regiony dla rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa”.
Wydarzenie potrwa dwa dni, a dyskusje odbywać się będą w specjalnych panelach tematycznych. Pierwszego dnia podjęty zostanie temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w wymiarze regionalnym. Tego dnia goście Forum postarają się również odpowiedzieć na pytanie jak konkurować o inwestorów oraz jak wspierać lokalne firmy zainteresowane eksportem. Drugi dzień poświęcony będzie analizie ćwierćwiecza polskich samorządów oraz instrumentom finansowania inwestycji publicznych.
Dyskusja pozwoli nie tylko na podsumowanie dotychczasowych doświadczeń, ale także na podjęcie tematu obecnych i przyszłych wyzwań, zwłaszcza w obliczu finansowania działań samorządów z wykorzystaniem funduszy unijnych 2014-2020. Nowa perspektywa UE będzie jednym z wiodących zagadnień, podobnie jak kwestia promocji gospodarczej miast i regionów.
Podczas 11. Forum Samorządowego swoje 10-lecie świętować będzie Sekretariat ds. Młodzieży Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach obchodów zaplanowano m.in. projekcję filmu podsumowującego rocznicę instytucji.
23 czerwca br. o godz. 20.00, w trakcie uroczystej gali poświęconej realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie zachodniopomorskim, w ramach odbywającej się w Kołobrzegu międzynarodowej konferencji pn. 11. Forum Samorządowe, podpisane zostanie porozumienie w sprawie przekazania zadań z zakresu realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014–2020. Stronami Porozumienia są: Instytucja Zarządzająca – Zarząd Województwa Zachodniopomorskie, w imieniu którego wystąpi Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz oraz Gmina Miasto Koszalin reprezentowana przez Prezydenta Miasta Koszalin Piotra Jedlińskiego, jako Instytucja Pośrednicząca dla zadań związanych z realizacją ZIT w systemie wdrażania RPO WZ 2014–2020 i lider porozumienia 19 gmin skupionych wokół ośrodków w Koszalinie, Kołobrzegu i Białogardzie.
Posiedzenie Komisji CIVEX
W poniedziałek, 22 czerwca swoje obrady rozpoczęła Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych (CIVEX), Europejskiego Komitetu Regionów (KR).
Dwudniowe spotkanie obejmie konferencję na temat europejskiego doświadczenia polityki regionalnej w realizacji Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS) oraz roli Komitetu Regionów w tym programie. Oczekuje się, że członkowie komisji przyjmą projekt opinii w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Ponadto członkowie omówią dwa projekty opinii: jedną dotyczącą europejskiego programu w dziedzinie migracji, drugą na temat nowej Europejskiej Polityki Sąsiedztwa.