- Budzet roku 2014, to budżet - jak od kilku lat - zdominowany inwestycjami w oparciu o finansowanie unijne. Byliśmy zdeterminowani, by dążyć do stabilizacji finansowej województwa w długiej perspektywie czasowej. Kładliśmy nacisk na odpowiedzialne kształtowanie nadwyżki operacyjnej, aby mieć możliwość skutecznego aplikowania o fundusze unijne w kolejnej perspektywie. Zapewnienie stabilizacji finansowej było priorytetem dla Zarządu Województwa - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.
Budżet 2014 był budżetem stabilnym, który nie ulegał szczególnie głębokim i częstym korektom. Na tle innych województw był rzadko zmieniany w sposób istotny. Wskaźnik zmian wydatków wyniósł jedynie 2,6%. Ostatecznie, po wszystkich dokonanych korektach, dochody budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w roku 2014 wyniosły 871 milionów złotych, wydatki stanowiły zaś 923 milionów złotych. Zrealizowane dochody w ubiegłorocznym budżecie były wyższe od tych z 2013 r. o 52 miliony złotych, a wydatki o 41 milionów. Ostatecznie budżet Województwa Zachodniopomorskiego za rok 2014 został wykonany na poziomie: dochody - 845 milionów złotych (97 %), wydatki - 871 milionów złotych (94,4%).
Na blisko 52 milionów złotych niewykonanych wydatków składają się różne kategorie: niewykonane inwestycje województwa, w tym melioracyjne, z zakresu kultury, zdrowia i modernizacji dróg (25,3 mln zł), niewykorzystane rezerwy (5,4 mln zł), oszczędności w ramach wydatków administracyjnych urzędu (3,7 mln zł). Ponadto w kwocie odchylenia mieszczą się niezrealizowane wydatki przez naszych beneficjentów zewnętrznych (ponad 5 mln zł). Należy w tym miejscu jednak podkreślić, że wspomniane niewykonanie inwestycji oznacza wyłącznie ich przesunięcie w czasie (na rok 2015), co wynika głównie ze zmienianych przez wykonawców harmonogramów robót, a także dodatkowo realizacji zaleceń nadzoru inwestycji.
Nadwyżka operacyjna sięgnęła rekordowego od 5 lat poziomu 92,5 milionów złotych, a deficyt został zmniejszony prawię o połowę, tj. z 52 do 26 milionów złotych. 42% struktury wykonanych wydatków stanowią wydatki majątkowe, natomiast w dochodach prawie 30% stanowiły dochody o tym charakterze. Część z nich to także wsparcie Unii Europejskiej, które stanowiło ponad 1/3 budżetu województwa. Najwięcej nakładów poniesiono na transport i łączność oraz związane z nimi inwestycje. Znaczne kwoty wydatków bieżących z budżetu przeznaczono na utrzymanie infrastruktury drogowej i kolejowej (prawie 40%), a poza tym kolejno: rozwój obszarów wiejskich, rolnictwo i ochronę przeciwpowodziową, kulturę, politykę społeczną i rozwój przedsiębiorczości.