Na Pomorzu Zachodnim toczą się ważne rozmowy o gospodarce morskiej z udziałem ekspertów ze świata nauki, biznesu i polityki. W Szczecinie rozpoczął się III Międzynarodowy Kongres Morski. Wykłady inauguracyjne wygłosili przedstawiciele rządu – wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć. Władze województwa na kongresie reprezentowali marszałek Olgierd Geblewicz oraz wicemarszałek Jarosław Rzepa.
Ważnym elementem kongresu są panele dyskusyjne. W tym roku odbędą się one w pięciu, równolegle prowadzonych, blokach tematycznych. Uczestnicy konferencji będą rozmawiali na tematy takie jak - inteligentne specjalizacje morskie, energetyka odnawialna, rozwój morskiej energetyki wiatrowej w świetle polityki klimatycznej UE oraz transportowa dostępność rzek i rewitalizacja gospodarcza terenów nadwodnych. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas otwarcia III Kongresu Morskiego podkreślał ważność konferencji, na której spotyka się środowisko biznesu i nauki. – Rokrocznie wnioski po kongresie zmieniają nasze myślenie o morzu– mówił marszałek.
Minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak podczas otwarcia zwróciła uwagę na dokument Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020. – Gospodarka morska powiązana jest z innymi dziedzinami życia – mówiła. – Jestem przekonana, że wspieranie przemysłu morskiego jest ważne dla rozwoju gospodarki – dodała.
Wicepremier Janusz Piechociński, podczas briefingu prasowego, zwrócił uwagę na zakończenie dyskusji na temat koncentracji kapitału polskiego w żegludze promowej. – Całe środowisko szczecińskie optowało, aby wzmacniać potencjał narodowy i robić z niego jeden ze strategicznych i innowacyjnych mechanizmów w gospodarce. Wicepremier podziękował także Zarządowi Województwa Zachodniopomorskiego za proces dopełniania infrastruktury portowej i odblokowywania portów. – Wielka praca została wykonana. Potrzebna nam jeszcze północna część S3 i należy pamiętać o S6. Zwrócił uwagę na poprawiającą się komunikację od strony lądu i morza, a także rozbudowę lotniska w Goleniowie. – Województwo Zachodniopomorskie ma przyszłość, potencjał – dodał.
W kontekście rozwoju gospodarki morskiej warto zaznaczyć, że 27 kwietnia 2015 r. nastąpiło podpisanie polsko-niemieckiej „Umowy o Odrze Granicznej”. Podpisanie umowy otwiera możliwość realizacji inwestycji wpisanych w Kontrakcie Terytorialnym Województwa Zachodniopomorskiego. W tym takich jak: Remont i modernizacje zabudowy regulacyjnej na Odrze granicznej (190 mln zł), Prace modernizacyjne na Odrze granicznej w celu zapewnienia zimowego lodołamania (177 mln zł). Umowa pozwala również na realizację zadań przeciwpowodziowych na obszarze Dolnej Odry. - Z punktu widzenia Województwa Zachodniopomorskiego, uregulowana i żeglowna Odra to szansa na ożywienie gospodarcze dla Zespołu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście i szeroko rozumianej branży transportowej – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Tegorocznemu Kongresowi Morskiemu towarzyszą specjalne wydarzenia: Trzeci Międzynarodowy Kongres Morski Młodych, debata stoczniowa i debata odrzańska, a także spotkanie członków Polskiego Stowarzyszenia Prawa Morskiego. Swój udział potwierdziło kilkaset firm oraz instytucji związanych z gospodarką morską w Europie (Polska, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja), a także na świecie (USA, Chiny).
Województwo Zachodniopomorskie jest współorganizatorem III Międzynarodowego Kongresu Morskiego.