Gorąco gratuluję tym którzy się wyróżnili, ale i wszystkim uczestnikom projektu. Zmieniamy wizerunek szkolnictwa zawodowego, podnosimy ofertę kształcenia, tworzymy platformę współpracy oświaty, samorządu i przedsiębiorców. Ten projekt pokazał, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia. Musimy współpracować z przedsiębiorcami, którzy powinni uczestniczyć w przygotowywaniu przyszłych specjalistów – mówiła członek zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Anna Mieczkowska.
W ramach pilotażowego projektu systemowego „Najlepszy w zawodzie” od 1 stycznia 2014 r. uczniowie uczestniczyli w stażach i praktykach zawodowych, dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych, których celem był rozwój kompetencji kluczowych i zawodowych. Uczniowie uczestniczyli w takich kursach jak: wizaż, barista, pilarz, prawo jazdy czy obsługa wózka widłowego. Część uczniów czekają jeszcze wakacyjne praktyki, projekt zakończy się 30 września 2015 r.
- „Najlepszy w zawodzie” to projekt bez precedensu. Jako Wojewódzki Urząd Pracy, nie mieliśmy dotąd okazji realizować tak dużego zadania. Wskazaliśmy kierunki rozwoju i chcemy pogłębiać współpracę z zachodniopomorskim przedsiębiorcami. Szczególnie dziękuję uczniom, którzy intensywnie uczestniczyli w zajęciach wykraczających poza podstawy programowe – mówił dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie - Andrzej Przewoda.
Najlepszą klasą (liczona była średnia ocen i frekwencja) w województwie zachodniopomorskim ogłoszono Klasę I tia z ZS9 w Koszalinie. Nagrodą dla zwycięzców jest wycieczka zawodoznawcza do Londynu. 18 najlepszych uczniów kształcących się w sześciu obszarach, tj. administracyjno-usługowym, budowlanym, elektryczno-elektronicznym, mechanicznym i górniczo-hutniczym, rolniczo-leśnym z ochroną środowiska, turystyczno-gastronomicznym otrzymało tablety. Do 96 wyróżniających się uczniów trafiły odtwarzacze MP4. W ramach projektu udało się doposażyć Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej, Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie i Zespół nr. 3 w Wałczu. Placówki otrzymały m.in.: wielostanowiskowy symulator nawigacyjno-manewrowy, siewnik pneumatyczny a także nowoczesną tokarkę i frezarkę CNC, o łącznej wartości ponad 3 mln zł. W całym projekcie uczestniczyło ponad 3 tysiące uczniów, a z poradnictwa zawodowego skorzystało 259 klas. Projekt objął 53 zachodniopomorskie szkoły i placówki kształcenia zawodowego, które w kształceniu wykorzystują programy rozwojowe opracowane przy współpracy z pracodawcami Za realizację pilotażowego projektu odpowiadał Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie we współpracy z 14 samorządami powiatowymi. Koszt projektu to ponad 10,5 mln zł.