Prace budowlane nad kanałem znów ruszyły. Generalnym wykonawcą dwóch wartych 22,5 mln złotych jest firma STRABAG. Umowy na realizację kontraktów zostały co prawda podpisane w sierpniu ubiegłego roku, ale dopiero teraz inwestycja ruszyła na dobre.
Przypomnijmy, oba przedsięwzięcia obejmują kompleksowe zaprojektowanie, wykonanie i oddanie do użytkowania morskich budowli hydrotechnicznych w celu zapewnienia ochrony brzegu w warunkach otwartego morza. Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej łączna wartość wynosi blisko 22,5 mln złotych brutto.
W ramach zadania zostanie wybudowany osłonowy falochron, który zabezpieczy ujście przetoki Jeziora Jamno do morza przed wysokimi falami i ochroni wrota przeciwsztormowe przed uszkodzeniem. Konstrukcja o długości 200 m jest projektowana jako ażurowy falochron tarczowy. Ażurowy charakter budowli zapewni ochronę naturalnego transportu rumowiska, który odbywa się wzdłuż brzegu i zasila dwie mierzeje: Jezioro Jamno i Bukowo. Dzięki temu ulegnie zatrzymaniu silnie postępująca erozja na odcinku brzegu obu mierzei. Konstrukcja wsporcza falochronuosadzona zostanie na trójpalowych podporach wykonanych ze stalowych pali rurowych ułożonych w kozioł palowy z ukośnymi palami wsporczymi pochylonymi w kierunku nadchodzącej fali zewnętrznej. Sekcje pali ułożone będą względem siebie w rozstawie osiowym co ok. 5 m. Nadbudowa falochronu zostanie wykonana jako żelbetowa z krzywoliniową płaszczyzną łamacza fal. Cała konstrukcja będzie wysoka na 5 m, z czego 1 m znajdzie się pod wodą, a 4 m nad poziomem morza. Po zakończeniu prac związanych z budową falochronu na dnie powstaną narzuty kamienne, których zadaniem będzie antyerozyjne zabezpieczenie dna morskiego.
W ramach drugiego zadania po wschodniej i zachodniej stronie ujścia z Jeziora Jamno (km 294,170 – 294,710), powstaną 2 opaski brzegowe narzutowe o długości 250 mb każda. Ich korpus zlokalizowany będzie u podnóża wydmy i wzdłuż kanału ujścia z jeziora do morza. Posadowiony zostanie bezpośrednio na warstwie wyrównawczej - pospółka frakcji 32-63 mm, o grubości 0,25 m, ułożona na geotkaninie mocowanej do podłoża gruntowego. Konstrukcja ochroni brzeg przed erozją strukturalną i sztormową mierzei jeziora i będzie częścią zabezpieczenia przeciwpowodziowego niskiego zaplecza lądowego.