Kampania 1% Fundacji Batorego kierowana jest do osób, które chcą wspierać działania na rzecz budowy Polski praworządnej i sprawiedliwej, otwartej i tolerancyjnej, chroniącej prawa wszystkich obywatelek i obywateli.
Jesteśmy świadkami postępującej destrukcji demokratycznego państwa prawa. W wielu z nas narasta poczucie frustracji, zmęczenia i bezsilności. Co możemy zrobić? Jak temu przeciwdziałać? – mówi Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego. – Receptą Fundacji jest budowa silnego, zaangażowanego w sprawy publiczne społeczeństwa obywatelskiego. Swoją rolę widzimy dziś w mobilizowaniu do aktywności obywatelskiej, kontrolowaniu i rozliczaniu władzy z przestrzegania prawa, proponowaniu rozwiązań służących budowie wspólnoty wolnej od nienawiści, opartej o szacunek do drugiego człowieka, doceniającej bogactwo różnorodności. A przede wszystkim – we wspieraniu inicjatyw i organizacji społecznych, które chronią prawa obywatelskie, przeciwdziałają dyskryminacji i wykluczeniu, degradacji środowiska naturalnego, stoją na straży praworządności i równych praw wszystkich obywatelek i obywateli.
Wszystkich, którzy widzą potrzebę i sens takich działań, gorąco zachęcamy: dołączcie do nas. Przekażcie 1% swojego podatku na naprawę demokracji. W tym roku naszą prośbę formułujemy z lekką dozą humoru, tak potrzebnego w przygnębiającej pandemicznej rzeczywistości.
Zebrane rok temu wpłaty 1% Fundacja Batorego w całości przeznaczyła na wsparcie organizacji społecznych działających na rzecz obrony demokracji i praworządności, praw kobiet i praw mniejszości, ochronę środowiska i klimatu oraz pomoc uchodźcom. Tegoroczne wpłaty przeznaczone zostaną na inicjatywy służące naprawie polskiej demokracji i ochronie praw człowieka.
Każdemu z nas coś się czasem zepsuje. Stajemy wtedy przed ważnym wyborem – naprawić czy kupić nowe? Ale niektórych rzeczy nie da się kupić. Dziś opowiem, jak w prosty sposób pomóc w naprawie demokracji w Polsce – mówi Maciej Stuhr w spocie nawiązującym do popularnego przed laty programu "Zrób to sam" prowadzonego przez Adama Słodowego.
W swoistej instrukcji do obywatelskiego działania, ilustrowanej rysunkami Bartosza Minkiewicza, Maciej Stuhr pokazuje, jak można przeciwdziałać destrukcji demokracji: Można pójść na protest. Zatrzymanie niektórych zmian w wymiarze sprawiedliwości pokazało, że to działa – wyjaśnia. – Można przekonywać, że czyste powietrze, lasy, woda, to nie „ekologizm", ale prawa człowieka.
Wśród rozwiązań wskazuje również na możliwość przekazania 1% podatku na rzecz organizacji społecznych, by razem z nimi bronić demokracji i praw człowieka. Spot kończy wezwanie do działania: Bo można nie robić nic, ale można też starać się zrobić cokolwiek. Naprawmy to, bo możemy. Wspieraj z nami demokrację i równe prawa w Polsce. Przekaż 1% podatku Fundacji Batorego.
---
Spoty video i radiowe oraz kreację przygotowała agencja Pacyfika. Filmy wyreżyserował Mateusz Gaca. Produkcję filmową zrealizował dom produkcyjny LOVE, a postprodukcję obrazu i dźwięku studio FDR. Kampania potrwa do końca kwietnia.