Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, w tym jednej osobie kierowania grupą przestępczą kwalifikowane z ar. 258 par. 1 i 3 kk. Kolejne zarzuty dotyczą prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 par. 1 i 5 kk, oszustw skarbowych oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej kwalifikowane z art. 271a par. 1 kk w zw. z art. 277a par. 1 kk.
Podejrzanym grozi kara nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
10 osób trafiło do aresztu
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych. Sąd podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie.
„Lewe” faktury na blisko pół miliarda złotych
Są to kolejne już zatrzymania dotyczące śledztwa prowadzonego wobec zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, której członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.
Na obecnym etapie postępowania prokurator ustalił, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko pół miliarda złotych, zaś w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Doprowadziło to do uszczuplenia podatku VAT w wysokości około 80 milionów złotych.
Od czerwca 2020 r. zarzuty w sprawie przedstawiono łącznie 35 podejrzanym, którym zarzucono popełnienie blisko 140 czynów. Aktualnie 18 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych.
Prokurator zabezpieczył luksusowe samochody
W toku postępowania prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych w postaci m.in. pięciu nowych samochodów marki BMW o łącznej wartości blisko 3 milionów złotych.
W toku czynności procesowych prokuratora wspólnie z GIIF zastosowała instytucję blokady rachunku bankowego, zatrzymując kwotę blisko 1 miliona złotych.
Śledztwo obejmuje swoim zakresem około 200 firm z terenu całego kraju.
Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy planują dalsze zatrzymaania w tej sprawie.