Deklaracja Koszalińska to porozumienie o koalicji pro-demokratycznych: partii politycznych i innych organizacji działających w Koszalinie. Na zaproszenie KOD odpowiedziały siły, które przy zachowaniu pluralizmu poglądów i różnic programowych, uznały, iż sytuacja w Polsce wręcz zmusza ludzi dobrej woli do podjęcia wspólnego wysiłku dla obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów.
Na podpisanie „Deklaracji Koszalińskiej" zdecydowały się między innymi: Komitet Obrony Demokracji, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Unia Pracy, Polskie Stronnictwo Ludowe, Kongres Kobiet i Strajk Kobiet, stowarzyszenia: „Młodzi Demokraci", Moje Miasta i Era Kobiet, a także Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Deklaracja ma przy tym otwarty charakter. Podpisać się pod nią mogą zarówno kolejne organizacje, mniej lub bardziej zorganizowane grupy mieszkańców naszego miasta, a także pojedynczy koszalinianki i koszalinianie – wszyscy, którzy nie zgadzają się na: łamanie praw i wolności obywatelskich, podziałem na lepszych i gorszych obywateli, nietolerancję i łamanie ludzkiej godności, niszczenie samorządów, ograniczeni praw kobiet, podporządkowanie politykom wymiaru sprawiedliwości, dążenie do wyjścia z Unii Europejskiej, a także na szerzące się wśród sprawujących obecnie władzę w Polsce: korupcję, kumoterstwo, nepotyzm i partyjniactwo.
Bepośrednio po podpisaniu Deklaracji w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji odbędzie się spotkanie z profesorem Andrzejem Rzeplińskim. To jedna z form działalności Komitetu Obrony Demokracji, a wtorkowe spotkanie będzie już kolejnym z cyklu. Do tej pory z zaproszenia koszalińskiego LUD skorzystali: Adam Michnik, Jerzy Stępień, Magdalena Środa, Krzysztof Łoziński, ks. Wojciech Lemański i Stefan Niesiołowski.
Andrzej Rzepliński jest człowiekiem, który stał się jednym z symboli oporu przed lawinowym postępem autorytarnych rządów w Polsce. Jest prawnikiem, doktorem habilitowanym nauk prawnych, a także profesorem zwyczajnym i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także sędzią w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego, którego w latach 2010–2016 był prezesem.
Koniec jego kadencji przypadł na początek rządów PiS, a sędzia Andrzej Rzepliński zmuszony został do obrony Trybunału przed zakusami polityków. Konsekwentnie i twardo broniąc litery i ducha Konstytucji RP był postrzegany przez obecny reżim jako jeden z jego najpoważniejszych przeciwników. Po przejściu w stan spoczynku wspomaga działania służące obronie porządku demokratycznego państwa. Stał się symbolem oporu, a 19 grudnia zeszłego roku, w hołdzie dla niego, mieszkańcy Warszawy tłumnie wyszli na ulice.
DEKLARACJA KOSZALIŃSKA (pełna treść)
W trosce o los naszej Ojczyzny, zarówno tej wielkiej, jak i tej małej, lokalnej, zachowując pluralizm poglądów i szacunek dla różnorodności, deklarujemy podjęcie wspólnego wysiłku związanego z pełną współpracą naszych środowisk na rzecz obrony konstytucyjnych wartości i demokratycznych standardów. W tej intencji tworzymy „Porozumienie koszalińskie" – koalicję pro-demokratycznych partii politycznych, wszelkich organizacji działających na terenie Koszalina oraz obywatelek i obywateli naszego miasta.
Obserwując sytuację w naszym kraju, wynikającą z decyzji rządzącej obecnie dojnej zmiany, jesteśmy głęboko zaniepokojeni:
• łamaniem podstawowych praw i wolności obywatelskich,
• dzieleniem społeczeństwa na lepszych i gorszych obywateli,
• nasilającymi się przejawami dyskryminacji, nietolerancji i innych postaw uderzających w godność człowieka,
• rozbijaniem idei samorządności lokalnej,
• próbami ograniczenia praw kobietom,
• niszczeniem niezawisłości wymiaru sprawiedliwości,
• istotnym naruszaniem międzynarodowej pozycji Polski, co rodzi ryzyko wyjścia w przyszłości Polski z Unii Europejskiej,
• szerzącymi się wśród sprawujących obecnie władzę w Państwie korupcją, kumoterstwem, nepotyzmem i partyjniactwem.
Wierzymy, że wspólna ocena sytuacji w naszym kraju pozwoli nam zespolić działania na rzecz dobra naszej Ojczyzny i miasta Koszalina.
Dlatego, zachowując naszą tożsamość, podpisujemy się pod powyższą Deklaracją współpracy w duchu wzajemnego szacunku, odpowiedzialności i solidarności w celu budowania przyszłości Polski i Koszalina.
Jesteśmy także otwarci i gotowi do współpracy ze wszystkimi, którym bliskie są powyższe wartości. Zawsze broniliśmy konstytucyjnych wartości oraz demokratycznych standardów i nadal będziemy stać na ich straży.