Na przykładzie dziewięciu skarbów monet, które odnaleziono w granicach dawnego województwa koszalińskiego, będzie można prześledzić zmiany, jakim ulegał pieniądz użytkowany w okresie niemal tysiąca lat.
Moneta zachowała swoją formę stosunkowo niewielkiego i mieszczącego się w dłoni przedmiotu pomimo zmieniających się z biegiem czasu układów politycznych, warunków gospodarczych, a nawet mód, mających niebagatelny wpływ na wygląd zewnętrzny pieniądza. Zróżnicowanie to rysuje się bardzo wyraźnie przy zestawieniu obok siebie niewielkich anonimowych denarów krzyżowych pochodzących z XI-wiecznego skarbu z Bonina, drobnych beznapisowych monet miast pomorskich z XIV i XV wieku oraz drobnych dzieł sztuki w postaci wizerunków na talarach ocalałych ze skarbu z Drawska Pomorskiego.
Jako dodatek do wystawy po raz pierwszy zaprezentowane zostaną zespoły monet pochodzące z badań archeologicznych w mieleńskim kościele z 2011 roku oraz w reliktach kościoła w Wyszeborzu, gdzie badania miały miejsce w 2013 roku.
Zwłaszcza drugi zbiór, liczący ponad czterysta monet, jest niezwykle ciekawy, gdyż dostarczył między innymi rzadko spotykane monety wybite w powstałej czterysta lat temu - w 1615 roku - koszalińskiej mennicy.
Niewątpliwą atrakcją dla zwiedzających będzie skarb z Bonina, składający się z ponad czterech tysięcy monet i ich fragmentów z okresu wczesnego średniowiecza. Wśród tak wielkiej liczby numizmatów na szczególną uwagę zasługuje jeden: rzadki denar Sieciecha, palatyna Władysława Hermana, zgodnie uznawany za jedną z najciekawszych monet w historii polskiego pieniądza.
Wernisaż odbędzie się o godzinie 14:00