Zaprezentowane zostaną mundury - od kolorowych, pokojowych uniformów sprzed wybuchu I. wojny światowej, poprzez ubiór żołnierski w barwach ochronnych, po khaki (mundury angielskie i rosyjskie), a także jeden z typów rynsztunku szturmowego, charakterystycznego dla wojny pozycyjnej na zachodzie Europy w latach 1916-1917.
Ponadto pokazana zostanie broń, odznaczenia i odznaki. Będą też pamiątki osobiste po uczestnikach wojny: zdjęcia, książeczki wojskowe, korespondencja z frontu, w tym duża kolekcja pocztówek ozdobionych wojennymi i propagandowymi motywami. Jeden z elementów ekspozycji nawiązywać będzie do tematyki obozów jenieckich utworzonych na Pomorzu Środkowym (Czarne, Tuchola). Uzupełnieniem ekspozycji będą ówczesne gazety oraz pierwsze wydawnictwa obrazujące przebieg działań wojennych i dolę zwykłych żołnierzy.
Wątek polskiej drogi do wolności zakończony odzyskaniem niepodległości przypominać będą mundury legionistów Piłsudskiego oraz hallerczyków walczących u boku armii francuskiej.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Regionalnego w Człuchowie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, a także ze zbiorów Muzeum w Koszalinie i z kolekcji prywatnych.
Wernisaż odbędzie 15 stycznia o godzinie 12:00. Ekspozycja potrwa do 31 marca.