Ideą wystawy jest pokazanie, że sztuka rozwija się nie tylko w dużych ośrodkach kulturalnych. Potwierdza to film "Artyści z Koszalina", 45 minutowy fabularyzowany dokument o środowisku sztuki nowoczesnej w Koszalinie*. Znany czeski fotograf Karel Cudlín przyjeżdża do Koszalina, aby stworzyć serię zdjęć w nadmorskiej scenerii. Przypadek sprawia jednak, że jego przewodnikami zostają alternatywni artyści związani z Galerią SCENA: Andrzej Ciesielski , Robert Knuth , Weronika Teplicka , Tomek Rogaliński , Zdzisław Pacholski . W związku z tym plan jego podróży musi się znacznie zmienić.
Film jest częścią wystawy pod równie banalnym tytułem "Niepoprawna sztuka peryferii. Nowocześni z Koszalina?" przygotowanej przez Galeria Scena do pokazu w różnych ośrodkach sztuki w Polsce. Ta zaskakująca prezentacja jest próbą nawiązania dialogu z centrum i jednocześnie optymistyczną manifestacją "prowincjonalnej Polski", przywołaniem prawa do pamięci, szacunku i uznania.
Wystawa "Niepoprawna sztuka peryferii.." prezentuje najnowsze osiągnięcia grupy artystów skupionych przy Galerii Scena działającej w Koszalinie od 2006 roku. Prezentacja przygotowana przez Ryszard Ziarkiewicz i Andrzeja Ciesielskiego jest zaskakująca z dwóch powodów: po pierwsze odsłania przed szerszą publicznością oryginalną, nowoczesną twórczość artystów nieznanych poza samym Koszalinem, po drugie ukazuje aktywną kontynuację tradycji awangardy, której eksperymenty na plenerach w Osiekach pod Koszalinem (1963-1981) tak dobitnie zaznaczyły się w historii sztuki polskiej XX wieku.
* Film w reżyserii Przemka Młyńczyka – jednego z założycieli i przewodniczącego Zarządu Fundacji Młodego Kina, od 1992 roku organizującej Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy Euroshorts, autora m.in. dokumentu "Sędzia Główny"
W wystawie będzie można zobaczyć prace: Andrzeja Ciesielskiego, Michała Ciesielskiego, Kamila Jurkowskiego, Roberta Knutha, Przemysława Młyńczyka, Zdzisława Pacholskiego, Anny Szklińskiej, Weroniki Teplickiej, Aleksandry Włodarczyk, Stanisława Wolskiego, Andrzeja Goleca
Integralną częścią wystawy jest zbiór plakatów, fotografii i wydruków związanych z działalnością Galerii Scena w latach 2006-2011 oraz plansze archiwalne z Fundacji Moje Archiwum.
Kurator wystawy: Ryszard Ziarkiewicz. Współpraca kuratorska: Andrzej Ciesielski. Organizator: Galeria Scena (Centrum Kultury 105 w Koszalinie), Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku. Współpraca: Fundacja Moje Archiwum, Stowarzyszenie Upiększania Miasta "Warsztat Koszalin".
Wystawa będzie można zwiedzać do 20 kwietnia 2013 r.