W programie przewidziano utwory jubilata oraz IX symfonię d-moll op. 125 Ludviga van Beethovena. Oprócz orkiestry Filharmonii Koszalińskiej wystąpią: Chór Canzona z Centrum Kultury 105, Chór Akademii Sztuki ze Szczecina, Łukasz Motkowicz, Jinxing Tan, Marta Motkowicz oraz Ingrida Gapova.
Dyrygować będzie Piotr Deptuch, który jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończył studia dyrygenckie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego oraz studia w zakresie teorii muzyki. Zaraz po otrzymaniu dyplomu wziął udział w kursach mistrzowskich prowadzonych w Stuttgarcie przez Johna Eliota Gardinera, skoncentrowanych wokół stylowej interpretacji dzieł operowych Wolfganga Amadeusza Mozarta. W roku 1991 rozpoczął współpracę z Operą Wrocławską, gdzie wziął udział w przygotowaniu Rigoletta Verdiego, Włoszki w Algierze Rossiniego oraz Toski Pucciniego. W marcu 1993 zadebiutował w Szczecinie prowadząc spektakl Traviata Verdiego. Współpraca ze szczecińską sceną trwała nieprzerwanie do 2013 roku. Brał czynny dział w prezentacji wszystkich arii Verdiego wykonywanych w 100 rocznicę śmierci wielkiego kompozytora. W latach 2007 - 2012 pełnił w szczecińskiej Operze funkcję kierownika muzycznego i konsultanta repertuarowego. W roku 1993 dyrygent rozpoczął współpracę z zespołem bydgoskiej Opery Nova, przygotowując premierę komicznej opery Haydna, Aptekarz wykonaną z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Dyrygent współpracował z zespołem Teatru Wielkiego w Łodzi, podczas realizacji polskiej prapremiery opery Pendereckiego Ubu Rex. Ważnym momentem był współudział w wykonaniu tego dzieła podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień 1994, która to prezentacja otrzymała prestiżową nagrodę Orfeusza. Dyrygent współpracował z wieloma polskimi zespołami orkiestrowymi, a jego zagraniczne występy obejmują, m.in. Niemcy, Austrię, Szwajcarię, czy Belgię.
Ingrida Gapova urodziła się na Słowacji. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 6 lat, grając na fortepianie. Naukę kontynuowała w Konserwatorium w Zilinie (Słowacja) w klasie śpiewu, a następnie w Akademii Muzycznej w Bańskiej Bystrzycy. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu prof. Hanny Michalak. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swe wokalne umiejętności rozwijała w mistrzowskich kursach wokalnych prowadzonych przez Andreja Kucharskiego, Karlę Bytnarową, Sarę Meredith, Sergeja Kopčáka, Helenę Łazarską, Macieja Witkiewicza, Marka Rzepkę, Prof. Henrykę Januszewską oraz Paula Esswooda. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. II nagroda oraz 3 nagrody pozaregulaminowe na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków w Częstochowie, II nagroda na XI Międzyuczelnianym Konkursie „W kręgu słowiańskiej muzyki wokalnej” w Katowicach oraz I nagroda oraz 4 nagrody specjalne na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym „Złote głosy Mazowsza”. W repertuarze artystka ma wiele dzieł oratoryjno-kantatowych oraz operowych. Na deskach Opery Narodowej w Warszawie kreowała postać She w prapremierze opery "The Sudden Rain" Aleksandra Nowaka, z którego utworami wystąpiła również na otwarciu Festiwalu Warszawska Jesień w 2013 roku. W październiku 2013 została zaproszona przez zespół muzyki współczesnej TAC na koncert w Santiago de Compostela. Z tym samym zespołem wystąpiła na Festiwalach muzyki współczesnej w Cuenca oraz Granadzie w Hiszpanii.
Marta Motkowicz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. W sierpniu 2012 roku otrzymała Grand Prix oraz Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie arii oratoryjnej na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Impressio Art w ramach 4. Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie. Zdobyła I miejsce oraz Nagrodę Specjalną za wyróżniające się wykonanie pieśni Fryderyka Chopina na X Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju w kategorii oratoryjno- pieśniarskiej. Brała udział w licznych festiwalach, m.in. w XXI Międzynarodowym Festiwalu „Maj z muzyką dawną”, 50 Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju,czy III Operowym Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Występowała z Kwartetem Prima Vista, Symfonią Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Dolnośląskiej. Uczestniczyła w kursach wokalnych prowadzonych min. przez Eytana Pessena, Izabelę Kłosińską, Carla Richardsona, Andreasa Baumanna,czy Stefanię Kałużę. Brała również udział w Kursach Mistrzowskich Maestry Teresy Żylis-Gara w Radziejowicach. Jest także absolwentką Wydziału Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jingxing Tan urodził się 14 kwietnia 1988 roku w Henan (Chiny). W 1996 roku rozpoczął naukę gry na flecie, którą kontynuował przez 7 lat. W wieku 17 lat zaczął pobierać lekcje śpiewu w liceum. Jego matka jest śpiewaczką w tradycyjnej Pekińskiej Operze. W roku 2010 przyjechał do Polski, by podjąć naukę śpiewu w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Obecnie jest studentem drugiego roku w klasie prof. zw. Piotra Kusiewicza. W roku 2012 występował podczas szeregu koncertów, jednak najważniejszym wydarzeniem był spektakl operowy Le Villi G. Pucciniego, w którym śpiewał główną rolę Robertoa na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W lutym 2013 roku wystąpił podczas koncertu w cyklu Muzyka na Zamku w Bytowie. W maju 2013 roku Jingxing Tan miał znaczący debiut na gruncie muzyki oratoryjnej. Zaśpiewał z wielkim powodzeniem partię Łabędzia w dziele Carla Orfa Carmina Burana, którego wykonanie miało miejsce podczas 52. Festiwalu w Łańcucie.
Łukasz Motkowicz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Zdobył nagrody na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych, w tym: II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Sztuki Muzycznej XXI wieku w Kijowie, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej XXI wieku w Lonigo we Włoszech oraz I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kownie na Litwie oraz wyróżnienie na Międzyuczelnianym Konkursie Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. Był dwukrotnie Stypendystą Ministra Kultury oraz dwukrotnym Stypendystą Prezydenta Wrocławia oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W lutym 2010 roku debiutował tytułową rolą w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego w Teatrze Operowym w Koszycach na Słowacji. W latach 2010-2012 był solistą Opery Nova w Bydgoszczy. W 2012 roku debiutował w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Obecnie współpracuje z Operą Narodową w Bukareszcie w Rumunii, jest także uczestnikiem Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
Pierwszy koncert rozpocznie się o godzinie 17:00, drugi o 20:00. Bilety w cenach: I strefa: 50 i 45 zł, II strefa: 35 i 30 zł, do nabycia w kasie Filharmonii Koszalińskiej w godzinach: 11-15:00 oraz w Biurze Turysta przy ul. Andersa w godzinach: 9:30-17:00.