W tym roku ruszyła kolejna, ósma polska edycja festiwalu Filmów i Form jednominutowych. Jest to międzynarodowy Amsterdamski projekt „The one Minutes”, docierający już do ponad stu krajów na świecie.
Stworzyć film trwający tylko 60 sekund to nie lada wyzwanie, lecz chętnych i twórczych osób podejmujących to wyzwanie co roku nie brakuje. Do konkursu przesyłają swoje prace profesjonaliści, jak i amatorzy. – „Jednominutówki otwarte są dla wszystkich”.
Jest to bardzo ciekawe i eksperymentalne doświadczenie także dla widza. W związku z czym „The one Minutes” cieszy się coraz większą popularnością wśród twórców jaki odbiorców.
Projekcje, które pojawią się na pokazie różnią się zarówno formą, gatunkiem jak i treścią. Mamy tu obrazy graficzne, rysunkowe, jak i typowe - aktorskie. Różnorodność jest tym większa, bowiem autorzy nadsyłający swoje prace, mają wolną rękę co do formy i treści – liczy się tylko ograniczony czas.
„1 minuta – próba zmierzenia artystycznej wizji z czasem.”
„Podczas festiwalu zbieramy i prezentujemy najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami. Jedyną zasadą i wymogiem jest przesłanie nam filmu trwającego dokładnie 60 sekund. "- jak czytamy na stronie głównej festiwalu - stronie głównej festiwalu
Po co powstał taki festiwal?
"Jednominutówki robi sie po to, by promować film jako jedną z form ekspresji i aby stworzyć przestrzeń dla młodych twórców poszukujących sposobu na zaprezentowanie własnej twórczości, również poza Internetem." – dodają organizatorzy na stronie.
Filmy są klasyfikowane i nagradzane w trzech kategoriach: fabuła, mini dokument oraz forma. Na pokazie zobaczymy najlepsze projekcje ze wszystkich trzech kategorii. 16 filmów fabularnych – min. : nagrodzone „Jeden z dzień z życia bloku” oraz „Cisza”. 9 dokumentów– w tym : „ Minuta z życia”, „ Za to że są”, „Piotrkowska”. 20 projekcji z cyklu forma – w tej kategorii nagrodzone: „Holes” i „Poszukiwanie”.
Po pokazach w 21 miastach w Polsce, 45 wybranych filmów pojedzie na międzynarodowe eliminacje do Amsterdamu.
Miejmy nadzieje, że tym razem sprawdzi się stwierdzenie, że długość nie ma znaczenia. Jeśli chcecie się przekonać co można zaprezentować w ciągu tylko jedno minutowego filmu, bądźcie w piątek 22 listopada w Centrali Artystycznej (ul. H. Modrzejewskiej 31). Pokaz startuje o 20:00. Wstęp wolny.
Lista filmów zakwalifikowanych do pokazu:
Kategoria Fabuła
Kategoria mini –dokument
Kategoria Forma