W środę (27.11) w Centrum Edukacji Nauczycieli, przy ul. Ruszczyca, odbędzie się wykład dietetyczki: pani Haliny Żmudy pt. „Zdrowe odżywianie w codziennym życiu dzieci i młodzieży” , który jest skierowany do nauczycieli koszalińskich placówek oświatowych, którzy na co dzień wprowadzają w życie założenia miejskiego programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”
Będzie to pierwszy wykład inaugurujący cykl spotkań ze specjalistami w ramach miejskiego programu edukacyjnego „Zdrowo Jesz, Lepiej Żyjesz”, który jest realizowany pod patronatem prezydenta Piotra Jedlińskiego.
Nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego. Najnowsze badania dotyczące sytuacji epidemiologicznej otyłości wśród dzieci dowodzą, że cierpi na nią około 16% dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. W Polsce w ciągu ostatnich 20 lat trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą.Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała, że jest to obecnie poważniejszy problem niż nałóg palenia tytoniu.
W związku z powyższym Rada Miejska w Koszalinie podjęła uchwałę (24 września 2009 roku) dotyczącą upowszechniania zasad prawidłowego żywienia wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Koszalina. "Program Zdrowo jesz, lepiej żyjesz" realizowany jest od 2010 r.
Program skierowany jest do młodych mieszkańców miasta Koszalina oraz ich rodziców, gdyż to oni kształtują w dzieciach postawy żywieniowe i upodobania kulinarne.
Na program w latach 2010-2011 została wydatkowana kwota 30 tys. zł; głównie na zakup materiałów dydaktycznych dla nauczycieli oraz materiałów edukacyjnych dla uczniów. W programie jak do tej pory wzięło udział 10.731 uczniów z 13 szkół.
W ramach programu zostały opracowane m.in. materiały dydaktyczne dla nauczycieli w formie konspektów oraz prezentacji multimedialnych. Konspekty skierowane są do trzech grup wiekowych:
Grupa I – klasy 1-3, szkoły podstawowej
Grupa II – klasy 4-6, szkoły podstawowej
Grupa III – klasy 1-3, szkoły gimnazjalnej
Cele miejskiego programu „Zdrowo jesz, lepiej żyjesz”:
zapoznanie się z preferencjami żywieniowymi młodych mieszkańców Koszalina i ich rodzin,
badania antropometryczne dzieci i młodzieży,
zapoznanie z pojęciem kalorii i kaloryczności, zapotrzebowaniem kalorycznym,
przedstawienie zagadnienia: wartość kaloryczna surowców i potraw gotowych,
zapoznanie uczniów z etykietami i charakterystycznym słownictwem umieszczonym na nich, kurs czytania i rozszyfrowywania etykiet produktów żywnościowych,
odżywki i suplementy, witaminy i składniki mineralne, czy można je bez ograniczeń i bezkarnie spożywać,
piramida żywieniowa – podstawą zdrowia
aktywizacja do wysiłku fizycznego, czyli zajęcia z cyklu: „Killer sofa” – fakt, czy mit?
promocja szkół uczestniczących w programie.