To wieczór o szczególnym znaczeniu – artystyczne wydarzenie upamiętnia 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, a zarazem stanowi symboliczne domknięcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W czasach pełnych napięć, koncert ten będzie nie tylko przeżyciem estetycznym, ale i głosem w sprawie wspólnej pamięci, jedności i europejskich wartości.
Utracone głosy, odnaleziona harmonia
W programie znajdą się utwory „utraconego pokolenia” – kompozytorów, których twórczość została brutalnie przerwana przez II wojnę światową. Ich muzyka, często niedokończona lub zapomniana, powraca na scenę jako poruszające świadectwo odwagi i duchowej siły.
Publiczność usłyszy m.in. kompozycje Viktora Ullmanna, pisane w tragicznych warunkach getta w Terezinie, a także dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Stefana Wesołowskiego – współczesnych artystów, których utwory niosą w sobie pamięć przeszłości i przeczucie przyszłości.
Spotkanie sztuki i wartości
„Europejska Harmonia” to więcej niż koncert. To manifest tego, że muzyka potrafi ocalić to, czego nie zdołały zniszczyć wojny – godność, tożsamość i wiarę w człowieczeństwo. To wydarzenie, które porusza serca, skłania do refleksji i łączy ludzi ponad granicami.
Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników muzyki i historii do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dostępne w kasie Filharmonii Koszalińskiej.
Niech ta noc stanie się wspólną pieśnią pamięci i pojednania.
Artyści:
Emanuel Salvador – skrzypce
Monika Szemelak – skrzypce
Emilia Goch Salvador – altówka
Konstantin Heidrichh – wiolonczela
Mario Klein – śpiew/ bas
Baltic Neopolis Orchestra
W programie:
Mikołaj Piotr Górecki – „Second Space”
Viktor Ullmann – „Unwiderstehliche Schönheit”, „Herbst / Lieder der Tröstung”
Marcelo Nisinman – „Trzynaście wariacji” na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę kameralną
Adam Wesołowski – „Śpiewy Aniołów”
Wojciech Kilar – „Orawa”
WSTĘP WOLNY (obowiązują wejściówki, dostępne w kasie Filharmonii Koszalińskiej)
Dofinansowano ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
Dofinansowano ze środków Miasta Koszalin.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.