Msza Święta – zwana „trydencką”, „starą”, „mszą wszech czasów” – to ta sama Msza Święta, która odprawiana w Kościele katolickim – w niemal niezmienionej formie – przez kilkanaście wieków. Właśnie w tej Mszy Świętej uczestniczyli nasi przodkowie, w niej rozmiłowali się święci i błogosławieni Kościoła katolickiego.
Film pokazuje początki Msza Trydencka W Koszalinie 1 czerwca 2008 roku...
Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego powróciła do Koszalina w 2008 roku: w święto św. Józefa Opiekuna Kościoła Świętego (9 kwietnia 2008 r.) – bp Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, z życzliwością odpowiedział na inicjatywę grupy wiernych.
Od 2009 r. koszalinianie dziękują za motu proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI w szensztackim sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Góra Chełmska w Koszalinie (Gołogóra, wzgórze Krzyżanka).
Od 2015 roku wierni Tradycji pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. O. Frederick William Faber, XIX-wieczny konwertyta z anglikanizmu, urzeczony Mszą Świętą, nazwał ją „najpiękniejszą rzeczą po tej stronie nieba”. Wyjątkowe piękno skrzatuskiej świątyni, akcja liturgiczna przepełniona podniosłością oraz przepiękne śpiewy scholi zachwycają pielgrzymów – również z innych diecezji – którzy stwierdzają, że piękniej może być tylko… w niebie!
Kwitnie życie sakramentalne środowiska Tradycji: rodzice proszą o chrzest dla swych dzieci, starsze mogą przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej, odbyły się też „trydenckie” śluby.