Film
Ala za newsrm.tv - 16 Grudnia 2018 godz. 5:31
Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uruchomiła sieć 5G. W Warszawie zainaugurowano projekt T-Mobile #5G_LAB demonstrujący jej możliwości. Zasięg 5G obecnie dostępny jest w centrum Warszawy, jednak z czasem będzie on rozszerzany na kolejne lokalizacje i miasta, by docelowo objąć zasięgiem cały kraj. Możemy być dumni z tego, że mieszkamy w Polsce, ponieważ Polska jest jednym z pierwszych krajów, w których technologia 5G i rzeczywista sieć 5 generacji zostaje uruchomiona – mówi Małgorzata Rybak-Dowżyk, Corporate Communication Departament Director T-Mobile Polska.
Jak podkreślają eksperci, uruchomienie sieci 5G w Polsce jest podstawą czwartej rewolucji przemysłowej i stworzenia Przemysłu 4.0, który dzięki zwiększonej innowacyjności przyczyni się do przyspieszenia gospodarki i budowy konkurencyjności kraju w skali międzynarodowej. Z punktu widzenia indywidualnego obywatela, 5G to przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia. Dzięki pojemności sieci zyskujemy między innymi możliwość stałego monitoringu stanu zdrowia za pośrednictwem czujników śledzących najważniejsze funkcje życiowe, a wysoka niezawodność sieci umożliwia rozwój zdalnych konsultacji lekarskich czy nawet operacji prowadzonych na odległość.
Ważnym elementem sieci 5G jest to, że nie będzie miała ona żadnych opóźnień, a jeżeli jakieś wystąpią będą one niewielkie, co pozwoli na zastosowanie w nowych gałęziach przemysłu. Możliwe będzie na przykład zastosowanie [tego] w medycynie w operacjach zdalnych na pacjentach oddalonych od lekarza o setki tysięcy kilometrów – zaznacza Rafał Federowicz, Core and Services Department Director T-Mobile Polska.
Jednocześnie 5G znajdzie szerokie zastosowanie w rolnictwie, gdzie masowe wykorzystanie czujników kontrolujących temperaturę gleby, nawodnienie, czy stan zbiorów, a także automatyzacja hodowli zwierząt gospodarskich umożliwią zwiększenie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu wykorzystania środków chemicznych, co pozwoli na produkcję zdrowej, ekologicznej żywności na szeroką skalę. To także znaczące zmiany w przemyśle i rynku pracy, gdzie automatyzacja procesów wytwarzania pozwoli na utworzenie prawdziwie inteligentnych fabryk, płynnie reagujących na zmiany popytu lub cen surowców i współpracujące ze sobą w sposób automatyczny, a z drugiej strony: powstanie nowych miejsc pracy dla fachowców oraz zwiększenie mobilności zawodowej za sprawą systemów wspomagających naukę zawodu oraz ułatwiających uzyskanie w czasie rzeczywistym informacji i instrukcji wykonywania nawet najtrudniejszych zadań.
Sieć 5G będzie miała zastosowanie w wielu przemysłach. Samochody autonomiczne czy nowe możliwości w medycynie to tylko przykłady takich rozwiązań, nad którymi obecnie pracujemy. Zyskają na tym również edukacja, rolnictwo, przemysł ciężki oraz samochodowy – podkreśla Jakub Probola, Innovation Hub Director w T-Mobile Polska.
Możliwości, jakie oferuje sieć 5G każdy z nas może sprawdzić w centrum Warszawy, gdzie powstało multimedialne centrum #5G_LAB. w którym wszyscy mogą dowiedzieć się i osobiście poczuć, w jaki sposób ta technologia zmieni nasze życie. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość oraz 3D mapping, #5G_LAB pozwana nam poczuć się częścią świata przyszłości i na własne oczy zobaczyć, jak będzie wyglądała przyszłość, w której nauczymy się wykorzystywać w pełni możliwości sieci piątej generacji.
#5G_Lab usytuowany jest na Placu Defilad, od strony ul. Marszałkowskiej. Otwarty jest 7 dni w tygodniu, od 7 do 31 grudnia, w godzinach 10:00 – 18:00. Wstęp do centrum jest bezpłatny.