Ks. bp Krzysztof Zadarko przedstawił historię i przybliżył rolę jaką odegrał ks. bp Czesław Domin w stworzeniu diecezjalnej Caritas. Czasy przemian systemowych, fala bezrobocia i problem społeczności wsi popegeerowskich skłoniły duchownych do działania. Obecnie Caristas składa się z 180 parafialnych zespołów, które skupiają około 600 osób.
Poza organizacjami działjącymi wokół kościołów, funkcjonują także szkolne koła Caritas, które reprezentowała Ewa Horanin działająca z młodzieżą od 13 lat w Sławoborzu. Działania w szkołach to przede wszystkim akcje wolontariuszy, jak np. odwiedziny chorych w hospicjach, czy Domach Pomocy Społecznej, zbiórki darów, czy choćby kwesta pod hasłem „Zapałka nie ogrzeje”. Polega na zebraniu pieniędzy poprzez sprzedaż zapałek 1 listopada na cmentarzach. Dochód z akcji przeznaczany jest w całości na zakup opału dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na taki wydatek.
Najnowsze dzieło Caritas to hospicjum im. ks. bp Czesława Domina w Darłowie. Placówka opieki działa od 2011 roku. W tym czasie udało się pomóc około 500 rodzinom. - Wiele osób deklaruje, że chce trafić właśnie do naszego hospicjum, gdyż są osobami wierzącymi – mówi ks. Krzysztof Sendecki, dyrektor placówki. - Oczywiście pomagamy wszystkim i każdy zostanie otoczony opieką, ale dla mnie jest to ważne, że oprócz typowej opieki hospicyjnej możemy zapewnić także opiekę duchową, co dla wielu jest ważne.
Obecnie w Darłowskiej placówce opiekuńczej znajduje się 22 chorych. Ważnym jest też to, że od ubiegłego roku hospicjum działa także w domach osób dotkniętych chorobą. Już udało się pomóc około 50 rodzinom.
Przez 25 lat Caritas rozwijał się. Od 1991 roku w Koszalinie działa Dom Samotnej Matki, a od 2005 Centrum Kryzysowe dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi.
Ks. Tomasz Roda na zakończenie spotkania zaprezentował dane, które określił mianem
„Caritas w liczbach”.
Z łaźni dla bezdomnych codziennie korzysta 6 osób. Rocznie to już 1552 osób, a od początku działalności to ponad 35 tys.
Ponadto duchowni prowadzą pralnię dla ubogich, świetlicę wychowawczą i jadłodajnię. Codziennie ciepły posiłek otrzymuje około 150 osób, co od początku działalności daje liczbę ponad dziewięćset tysięcy obiadów. Z pomocy tzw. „ubieralni” codziennie korzysta 5 osób.
Dom Samotnej Matki Pomógł już 560 matkom. Dodatkowo w Kołobrzegu, Ostrowcu i Podczelu Caritas ma swoje ośrodki wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży. W Szczecinku bursę dla ubogiej młodzieży. Od początku działalności łącznie na pomoc bezpośrednią, czyli ufundowanie wypoczynku, wyprawek szkolnych, rehabilitacji, zakupu leków i wsparcie socjalne Caritas przeznaczyła 5 mln, 250 tys zł.
Ks. bp Zadarko podkreślił jednak, że nie można całej pomocy Caritas sprowadzać do kwestii pieniężnej, bo działalność instytucji z założenia ma ważniejszą misję niż tylko filantropia. To przekazywanie świadectwa miłości do Boga i bliźniego. Stwierdził, że gdyby nie było Caritas to misja całego Kościoła nie byłaby w pełni zrealizowana.
W najbliższą niedzielę, 26 kwietnia odbędzie się uroczysta gala jubileuszowa Caritas. Obchody 25 lecia rozpocznie Msza Św. w katedrze o godzinie 13:00. Następnie o godzinie 15:30 w Filharmonii Koszalińskiej odbędzie się koncert z udziałem Tadeusza Wicherka, Zespołu Muzyki Sakralnej Lumen, solistów i rodzimej Orkiestry Symfonicznej.