Była to rutynowa kontrola, jakich w roku BK wykonuje około 20. Zastosowany został jednak nowy sposób weryfikacji dokumentów, polegający na tzw. krzyżowym zestawieniu sprawozdań z konkretnych przedszkoli i Zespołu Obsługi Ekonomiczno – Administracyjnej Przedszkoli Miejskich, czyli instytucji zajmującej się obsługą bankową przedszkoli w mieście.
- W wyniku kontroli została stwierdzona kradzież pieniędzy publicznych, które były przypisane konkretnym placówkom – wyjaśnia Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. - W poniedziałek, 16 marca w prokuraturze rejonowej zostało złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Na razie udało nam się ustalić, że od roku 2013 do 2015 tej osobie udało się wyprowadzić co najmniej 100 tys. zł z rachunków przedszkoli na prywatne konto. Ta osoba, czyli pracownik ZOEAP została natychmiast zwolniona dyscyplinarnie.
Mechanizm polegał na tym, że pracownik Zespołu, wykonujący obowiązki głównego księgowego przedszkoli, tworzył w systemie informatycznym elektroniczne polecenia przelewów wpisując nazwy kontrahentów, z którymi przedszkola miejskie stale współpracują i dokonują wielu transakcji związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Dotyczą one np. dostawy artykułów spożywczych, dostawy energii cieplnej lub elektrycznej. Następnie w tytule wskazywał rodzaj transakcji poprzez wpisanie numeru faktury do zapłaty. Z kolei w poleceniach przelewów, zamiast numerów rachunków bankowych kontrahentów, wpisywał własny numer konta.
Tak spreparowane przelewy bankowe były przekazywane do zrealizowania głównemu księgowemu oraz dyrektorowi ZOEAP.
Po stwierdzeniu nieprawidłowości w 4 przedszkolach Prezydent Miasta zlecił dalszą kontrolę we wszystkich 19 placówkach. Wynik będzie znany najprawdopodobniej do 10 kwietnia bieżącego roku. Kiedy będzie już sporządzony protokół kontrolny i opisany cały mechanizm, zostaną zaproponowane wnioski organizacyjne w celu wyeliminowania tego typu zdarzeń. Nie wykluczone, że zmieni się także skład personalny Zespołu.