Gdy robi się ciemno... nie włącza światła. Oszczędza. Wodę na herbatę grzeje tylko dwa razy, a gdy chce pójść do kościoła – nie idzie. Schudła tak bardzo, że wszystkie ubrania z niej lecą i nie ma się w co ubrać...
Po opłaceniu rachunków i wykupieniu leków, na przeżycie dnia zostaje jej 5 zł. Choć bywają i dni, że nie ma nawet tyle. Bez pomocy nie da rady
Historia Pani Jadwigi to jedna z tysięcy opowieści, jakie słyszą Wolontariusze i Wolontariuszki Szlachetnej Paczki, spotykający się z Rodzinami w potrzebie.
Nie spodziewasz się, co potrafi Twoja Paczka! Wejdź na https://bit.ly/Wybor-Rodziny_SzP i wybierz Rodzinę.
Skompletuj paczkę – nie spodziewasz się, kto do niej dołączy Szlachetną Paczkę dla wybranej rodziny najlepiej zorganizować wspólnie. Czasami wystarczy jeden post w mediach społecznościowych, sms wysłany do najbliższych czy krótka rozmowa ze znajomymi z pracy, czy sąsiadem mijanym w windzie. Bo gdy pojawia się inicjatywa skompletowania Szlachetnej Paczki, pojawiają się osoby gotowe do zaangażowania. Czasami tacy, po których byśmy się tego nie spodziewali! Dawni znajomi, którzy przeczytają o inicjatywie na Facebooku, była szefowa, sąsiedzi, z którymi nigdy nie było czasu poznać się lepiej – niewielkim wysiłkiem, ale wspólnie możemy odmienić życie tysięcy najbardziej potrzebujących – przekonują organizatorzy programu społecznego.
Można pomóc m.in. powodzianom
W ramach tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki w internetowej Bazie Rodzin na www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodziny, którym chce się pomóc: zarówno potrzebujących z najbliższej okolicy, jak i tych, którzy próbują zbudować swoje życie na nowo po wrześniowej powodzi. Gdy medialna fala zainteresowania ich losem opadła, wolontariusze Szlachetnej Paczki są na miejscu i pytają o to, co najpotrzebniejsze. Historie rodzin dotkniętych skutkami powodzi można znaleźć na stronie Szlachetnej Paczki. Proces przygotowania pomocy i dostarczenia paczek w obu przypadkach jest taki sam. W każdym województwie będą wyznaczone magazyny, do których darczyńcy będą mogli dostarczać paczki przeznaczone dla wybranej rodziny, a stąd za pośrednictwem wolontariuszy bezpośrednio do potrzebujących.
Wahasz się, czy zrobić Paczkę?
Wielu ludzi ma ochotę wesprzeć inicjatywę, ale obawia się, że samodzielnie nie da rady. Szlachetna Paczka to okazja do łączenia się w grupy i pomagania na dużą skalę tym, którzy najbardziej tego potrzebują. Zwykle skupia się wokół niej grupa osób, by w szczytnym celu skompletować to, co potrzebne, zmienić życie wybranej rodziny i uruchomić machinę szczerej radości. Jak zebrać grupę? To łatwiejsze niż się wydaje.
Na stronie www.szlachetnapaczka.pl można znaleźć zestaw materiałów, które ułatwią zebranie grupy znajomych do pomocy: to propozycje postów do social mediów, przykładowe treści wiadomości, plakaty, narzędzia do podziału zadań, które można rozesłać do osób zapraszanych do wspólnego robienia paczki, a nawet lista argumentów, które możesz przedstawić nieprzekonanym do wspólnego działania.
Wspólnie realizowana inicjatywa wyzwala pozytywną energię, daje mnóstwo satysfakcji i radości z dzielenia się dobrem, integruje grupę, a przede wszystkim jest okazją do pomagania. U najmłodszych kształtuje wartości związane z pomaganiem i wrażliwością na trudności innych ludzi.