Zakończyło się badanie liczby osób bezdomnych. Zdobyte informacje pozwolą dostosować programy pomocy bezdomnym do bieżących potrzeb.
W nocy 21 na 22 stycznia 2015 r. policjanci, strażnicy miejscy i gminni, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, placówek noclegowych i organizacji pozarządowych oraz wolontariusze policzyli osoby bezdomne w województwie.
Spis były przeprowadzany w ogrzewalniach, noclegowniach, schroniskach, domach dla bezdomnych, hostelach, szpitalach, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach karnych, aresztach śledczych, izbach wytrzeźwień, pogotowiach socjalnych, miejscach niemieszkalnych, pustostanach, domkach oraz altankach działkowych. Z informacji przekazanych do Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na terenie Pomorza Zachodniego w terminie przeprowadzania badania przebywało łącznie 2931 osób bezdomnych w tym: 2350 mężczyzn, 408 kobiet i 173 dzieci.
W 30 gminach województwa, m.in. w Drawsko Pomorskie, Lipiany czy Wałcz nie odnotowano zjawiska bezdomności. Najwięcej bezdomnych znajduje się w Szczecinie i Świnoujściu.
Określenie liczby i miejsca przebywania tych osób jest potrzebne do podjęcia działań ograniczających negatywne skutki bezdomności. Co roku Minister Pracy i Polityki społecznej wspiera finansowo projekty dotyczące pomocy osobom bezdomnym. W 2015 roku przeznaczone zostanie na ten cel 5 mln zł. Oprócz programu rządowego, organizacje zajmujące się pomocą bezdomnym mogą liczyć na wsparcie ze strony wojewody. W tym roku fundacje i stowarzyszenia mogą ubiegać się łącznie o 250 tys. zł. na działania m.in. na rzecz osób bezdomnych.
Pierwsza próba określenia liczby bezdomnych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej została przeprowadzona w 2010 r. Z racji tego, że jest to zjawisko dynamiczne, na który wpływ ma wiele czynników, podjęto decyzję o wykonywaniu badań cyklicznie co 2 lata.
Podczas ostatnich badań przeprowadzonych w styczniu 2013 r. na ternie pomorza zachodniego przebywało łącznie 2777 osób bezdomnych w tym: 2081 mężczyzn, 481 kobiety i 215 dzieci.