Jest to okres gwałtownych spadków temperatur oraz śnieżyc, okres ciężkiej egzystencji dla ptaków, wolno żyjących kotów oraz psów stróżujących. Zwierzęta, które przebywają w tak trudnych warunkach są przemarznięte, wygłodzone i pozbawione ciepłego azylu, a w najgorszym wypadku skazane na śmierć!
Najczęstsze zaniedbania są widoczne u psów stróżujących. Ich właściciele łamią prawo nie stosując się do Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt, która została znowelizowana w 2012 roku. Trzymają czworonogi na łańcuchach, przy dziurawych budach, z pustą miską.
Psom stróżującym należy zapewnić:
1.ocieploną budę (podwójne ścianki wypełnione materiałem izolacyjnym np. styropianem).
2. Podczas silnych mrozów zapewnić psu pobyt w pomieszczeniach ogrzewanych.
3. Nie trzymać psów krótkowłosych przy budzie w okresie zimy – grozi to śmiercią zwierzęcia na skutek wychłodzenia.
4. Podawać kilka razy dziennie ciepłą wodę do picia
5. Zapewnić ciepłą karmę 2 razy dziennie.
6. Pies może przebywać na uwięzi max 12 godzin. Potem musi mieć możliwość swobodnego poruszania się.
Pomagajmy kotom wolno żyjącym:
Zimą często zasiedlają nasze piwnice. Nie zamykajcie ich przed nimi! Wystarczy suchy koc oraz miska z wodą i karmą, a nasze piwnice będą pozbawione niechcianych gryzoni. Jeśli mamy możliwość, możemy samodzielnie stworzyć domek dla kotów. Najłatwiejszą konstrukcją jest izolowany karton, w środku wysłany słomą. Zwracajmy uwagę na koty, które w trakcie mrozów ogrzewają się przy samochodach, zasypiając na ciepłych silnikach lub pod nadkolem. Zanim odpalisz auto obejrzyj je i wypłosz kota, a uchronisz go przed tragedią.
Dokarmiajmy ptaki:
Ptakom wystarczy niewielki karmnik wystawiony na parapet lub zawieszony na drzewie w ogrodzie, czy parku. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to o codziennym dosypaniu garści ziaren zbóż i zawieszeniu słoniny. W zimie ptaki nie są zdolne samodzielnie znaleźć pożywienie pod warstwą śniegu lub lodu.
Dbajmy o zwierzęta gospodarskie:
Nie pozostawiać zwierząt gospodarskich na otwartym terenie – takie sytuacje należy zgłaszać Inspekcji Weterynaryjnej, Straży Gminnej lub Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami.
Nie spełnienie powyższych warunków może być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem! Powyższe czyny podlegają karze grzywny do 100.000 zł. lub karze pozbawienia wolności do lat 3.
Pamiętajcie!! Jeśli jesteście świadkami pozostawienia zwierząt bez należytej opieki podczas trudnych warunków atmosferycznych lub w razie zauważenia zwierzęcia bezdomnego nie zwlekajcie i sami mu pomóżcie lub zawiadomcie służby odpowiedzialne za ochronę zwierząt w Polsce: Straż Miejską, Straż Gminną, Urząd Gminy, Policję oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom należy do zadań własnych gmin.