Choć liczba Polaków palących papierosy spada, codziennie temu nałogowi wciąż oddaje się 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet. Co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach samochodowyc
Według danych przedstawionych przez ekspertów Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwory płuc, ale także o 30-40 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe. Wśród nich Jagielska wymieniła m.in. nowotwory pęcherza moczowego, głowy i szyki, przełyku, trzustki, a nawet niektóre postacie białaczek. Zaznaczyła, że na nowotwory umierają także bierni palacze - co roku jest ich w Polsce ok. 2 tys.
Pomoc w rzuceniu palenia można uzyskać m.in., dzwoniąc na numer działającej przy Centrum Onkologii Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108. Poradnia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19. Posiadacze telefonów komórkowych mogą też dzwonić na numer 22 211 80 15.
Informacje na temat sposobów rzucania palenia można znaleźć na stronie www.jakrzucicpalenie.pl. Można tam też zadać pytanie ekspertom w tej dziedzinie.