Oprócz stoisk z tradycyjnymi, ukraińskimi ubiorami ludowymi, będzie można także nabyć płyty z muzyką narodową i folkową oraz książki. Prezentowane będą też artystyczne wyroby rękodzielnicze. Swoje prace
zaprezentuje, m.in. koszaliński twórca Marek Kuderko.
Główną atrakcją imprezy będą, jak co roku, występy zespołów prezentujących kulturę polską, niemiecką, romską oraz ukraińską, a także kulturę żydowską.
Zapowiadany wcześniej Zespół Balkan Sevdah niestety nie wystąpi . W ramach zastępstwa zabrzmi jednak równie energetyczna muzyka za sprawą formacji Sztetl. To projekt klezmerski założony z tęsknoty za kulturą i tradycją żydowską kwitnącą w okresie międzywojnia. Pomysł na powołanie do życia formacji zrodził się w Warszawie, choć muzycy tworzący kolektyw wywodzą się z Sejn, małego miasteczka w północno wschodniej Polsce. Zespół na stałe współpracuje z Wyznaniową Gminą Żydowską w Warszawie, występował w klubach i ośrodkach ściśle związanych z kulturą żydowską, na weselach i potańcówkach. Tym co wyróżnia Sztetl od wszystkich innych formacji klezmerskich, jest bardzo mocne przywiązanie do tradycyjnych brzmień i budowanie repertuaru wyłącznie w oparciu o materiały źródłowe, zapisy nutowe i nagrania Żydów z okresu międzywojnia.
Muzykę ukraińską zaprezentuje Lesja, wokalistka i skrzypaczka pochodząca z Lwowa, która od kilku lat mieszka w Polsce. W towarzystwie szczecińskich muzyków wykonuje pieśni ludowe w nowych aranżacjach. Jest laureatką II miejsca w konkursie „Scena otwarta” oraz nagrody im. Anny Kiełbusiewicz dla najlepszej wokalistki na festiwalu „Mikołajki Folkowe” 2012. Zdobyła także II nagrodę XVI Festiwalu Folkowego Polskiego Radia - Nowa Tradycja.
Z kolei czternastoosobowy zespół Echo Krośnicy, działający przy Stowarzyszeniu Mniejszości Niemieckiej w Izbicku, wykona pieśni śląskie, niemieckie i polskie. Grupa bardzo często koncertuje w Polsce i Niemczech oraz innych krajach Unii Europejskiej. W Koszalinie artyści zaprezentują program trwający ok. 30 minut, w tym pokazy tańca.
Kulturę romską zaprezentuje zespół Marianna i Cyganie. Formacja wykonuje głównie pieśni cygańskie, ale również polskie. Członkowie
zespołu w większości wywodzą się ze społeczności romskiej, ale także w zespole śpiewają Polacy.
Organizatorem imprezy jest Zarząd Koła i Oddziału Związku Ukraińców w Polsce przy współpracy z Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym Mniejszości Niemieckiej „Pomerania" w Koszalinie oraz Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Koncert poprowadzi Kuba Grabski. Strat godzina 17:00.
Poniżej Lesja z koncertu konkursowego Nowa Tradyca 2013.