Koślak na podium w Warszawie

Autor Artur Rutkowski / fot. Andrzej Adamski 1 Października 2014 godz. 6:58
Judoczki z koszalińskiego klubu Samuraj brały udział w prestiżowym XVI Międzynarodowym Pucharze Polski Men & Women Warsaw Judo Open. Rozgrywany na 8 tatami jest największym i najmocniejszym turniejem judo w Polsce.

Znakomicie zaprezentowała się Julia Koślak, która wywalczyła brązowy medal w kategorii 44 kg (do lat 14). W walce o wejście do finału młoda koszalinianka musiała uznać wyższość Agaty Pawłowskiej z UKJ Ryś Warszawa. Po bardzo emocjonującej walce reprezentantka Samuraja przegrała dopiero w dogrywce przez karę shido. Jednak Andrzej Adamski, szkoleniowiec judoczki uważa, że na taką karę po prostu jego podopieczna nie zasłużyła.

Pozostałe zawodniczki z Klubu Judo Samuraj, również odniosły bardzo wysokie rezultaty. W kategorii do 48 kg (do lat 14) wysokie piąte miejsce zajęła Anika Łozińska, która mogła pokusić się o wywalczenie miejsca na podium. W decydującej walce o wejście do finału przegrała przez 2 kary shido z zawodniczką Natalią Wszołek z WKS Śląsk Wrocław oraz o brąz z Karina Kwiatek TKS judo Toruń.

Kolejną koszalinianką, która brała udział w zawodach była Mistrzyni Polski Młodziczek Dagmara Paszkowska, która wystartowała po raz pierwszy w karierze w kategorii 52 kg (do lat 17). Debiut w kategorii można uznać za sukces, judoczka uplasowała się na wysokiej siódmej lokacie. Podczas turnieju Paszkowska wygrała efektownie trzy walki, a w pozostałych dwóch przegrała.

W Warszawie wystartowały jeszcze Paulina Berda oraz Julia Jakubowska, które po 1 wygranych i 2 przegranych walkach,  nie zdołały awansować do strefy punktowanej.

- Naszym zawodniczkom należą się ogromne brawa za osiągnięte rezultaty. Muszę dodać, że poziom walk był bardzo wysoki, w niektórych kategoriach o medale walczyło po 60 zawodników. Bardzo trudno było się przebić przez eliminację do strefy medalowej. Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników podczas warszawskich zawodów. - powiedział szkoleniowiec zawodniczek Andrzej Adamski

Zawodnicy traktują ten puchar jako Puchar Europy, bowiem w gronie 1300 zawodników, aż 600 pochodziło zza zagranicy.

Judoka Gwardii Koszalin Patryk Rusin okazał się najlepszy IV Otwartego Międzynarodowego Pucharu Polski Juniorek i Juniorów w Judo im. Tadeusza Naskręta Sochaczew 2014. W zawodach stratowało około 150 zawodników i zawodniczek z kraju i zagranicy. Oprócz Rusina z koszalińskiej Gwardii startował jeszcze Kamil Ciesiołkiewicz, który przegrał już w pierwszej swojej walce.   Rusin triumfował w kategorii wagowej +100 kg. W drodze po złoto pokonał trzech przeciwników Łukasza Miłowskiego z Kodokanu Toruń, Mateusza Chmurskiego z Wojownika Skierniewice oraz Przemysław Szutę z Galeonu Gdynia . - Swoje pojedynki wygrywał przez rzut i to bardzo cieszy. Patryk jest zawodnikiem wagi ciężkiej ale biega i porusza się po macie jak zawodnik wagi lekkiej. Jest dwukrotnym medalista MP - wspomina trener Cezary Wojniusz.   Drugi reprezentant Gwardii Kamil Ciesiołkiewicz, tuż przed zawodami zmienił wagę z 66 kg na 73 kg. Walczył bardzo dobrze, atakował rywala, jednak decyzja sędziego wyeliminowała koszalińskiego zawodnika z dalszego udziału w turnieju. - Nie mamy szczęścia do decyzji sędziowskich na zawodach judo. Wielokrotnie pozbawiali naszych reprezentantów medali na najważniejszych imprezach w kraju  - dodaje trener Marian Standowicz . . Następne zawody judo już 13 września w Słupsku. Odbędzie się tam Międzynarodowy Turniej Młodzików i dzieci im. Zb.Kwaitkowskiego. Judocy z Koszalina zapowiadają walkę o zwycięstwo w zawodach. Trzymajmy kciuki za judoków.