Lekarz będzie miał możliwość wypisania ilości leku na 120-dniowy okres stosowania, a nie tylko na 90-dniowy jak dotychczas. Oczywiście będzie musiał podać odpowiednie dawkowanie na taki okres. Ponadto na jednej recepcie będzie można przepisać podwójną ilość leku recepturowego, a nie pojedynczą jak dotąd. Zaś takie postacie leku recepturowego, jak maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę będzie można przepisać w 10-cio krotnej ilości na jednej recepcie.
- Bardzo dobra zmiana jeśli chodzi o kwestię leków recepturowych robionych dla pacjentów ciężko chorych. Lekarz będzie miał możliwość dostosować ilość leku do rozległości zmian, a nie do określonych parametrów gramowych. – mówi Jolanta Dahlke-Miś, z Środkowopomorskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Warto podkreślić, że leki wykonywane w aptece mają krótszą trwałość i o wiele bezpieczniejsze dla pacjenta jest rozpisywanie mniejszych ilości leku na wielu receptach.
Rozporządzenie reguluje tę kwestię. Dziesięciokrotną ilość leku recepturowego będącą w sumie na maksymalnie 120-dniowy okres stosowania lekarz będzie mógł rozpisać wystawiając do 16 recept. Ponadto możliwe będzie wystawienie do 12 recept na następujące po sobie okresy nieprzekraczające w sumie 360 dni stosowania z tym, że na jednej recepcie nie może być więcej leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niż na 120 dni. Warto dodać, że dotychczas lekarz mógł rozpisać do 3 recept na sumaryczny okres 90 dni.
- Zmiany są dobre, ale moim zdaniem nie do końca przemyślane. Można byłoby lepiej rozwiązać np. sprawę dokumentacji wydawania leku na tak długi okres czasu. Mam nadzieję, że lekarze podejdą z rozmysłem do tej kwestii. – komentuje Jolanta Dahlke-Miś, z ŚOIA w Koszalinie. Zmianie nie ulegnie ilość recept na środki antykoncepcyjne. Lekarz nadal będzie mógł wypisać do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania.