Taka opinia celnika towarzyszyła osobom wykonujacym ten trudny i odpowiedzialny zawód w przeszłości. Teraz jest już historią. Ba, prehistorią! Polska jest w Europie, a wraz z tym faktem zniknęły granice. Dziś celnik Polakowi kojarzy się najczęściej z osobą, do której zawsze może zwrócić się o pomoc. Celnicy cieszą się także dużym zaufaniem społecznym. Na to zapracowali sobie swoją ciężką pracą przez dziesięć minionych lat.
Właśnie z powodu dziesiątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i 10 rocznicy powstania w Koszalinie Urzędu Celnego w naszym mieście odbyły się uroczyste wojewódzkie obchody Dnia Służby Celnej. Wzięło w nich udział ok. 200 funkcjonariuszy. Dziś celnicy są w każdym województwie. Prowadzą szesnaście Izb Celnych. Od czasu ich zejścia z granic, są odpowiedzialni nie tylko za cło, ale i inne podatki, takie jak np. akcyzę.
Szefową Izby Celnej w Szczecinie jest Lidia Mołodecka, która niedawno otrzymała nominację na pierwszy stopień generalski. Tym samym Mołodecka została pierwszą panią generał w służbie czynnej. Wojewódzkie obchody Dnia Służby Celnej były okazją do wręczenia wielu wyróżnień, awansów i medali. 15 celników odebrało odznaczenia państwowe. Dodajmy, że podczas święta celników wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Koszalina oraz chór Cantate Deo.