Stocznia Darłowo uhonorowana została w kategorii "Wolontariat pracowniczy", które jest jej działaniem strategicznym, jej pracowników, jak również środowiska lokalnego. Stocznia Darłowo została w roku 2010 Partnerem Strategicznym Darłowskiego Centrum Wolontariatu w ramach Programu "Działaj Lokalnie" i po trzech latach partnerstwa w roku 2013 Firma podjęła się wejścia w środowisko lokalne sama realizując wartościowe działania społeczne poprzez wolontariat pracowniczy.
Celem Programu Wolontariatu Pracowniczego Stoczni jest wspieranie i rozwijanie zaangażowania pracowników na rzecz dobra wspólnego w szczególności w zakresie sportu, ochrony środowiska, działań na rzecz społeczności lokalnych oraz wspierania organizacji społecznych które działają na ich rzecz.
Stocznia Darłowo pokazuje własnym przykładem, że nie tylko duże firmy mogą pozwolić sobie na taki rodzaj działalności, że idea ta jest możliwa również w małych firmach, niedużych miasteczek i gmin polskich, takich jak Darłowo.
Pierwsze pozytywne efekty, dobre słowa pracowników i ich satysfakcja oraz pierwsze próby podejmowania przez nich samodzielnych zadań wolontarystycznych pozwala optymistycznie spoglądać na długofalowy rozwój wolontariatu pracowniczego w regionie. Jak sami mówią "Utwierdziło nas to w przekonaniu, że nie trzeba podejmowania od razu spektakularnych akcji, często wystarczy pracownikom dać możliwość realizowania siebie, zrobić coś dobrego dla społeczności w której się żyje i pracuje na co dzień."
Jesteśmy dumni, że to właśnie w Darłowie mamy już dwóch laureatów największego w Polsce i najdłużej działającego konkursu nagradzającego społeczne zaangażowanie przedsiębiorstw. Pierwszy laureat z naszego terenu to Bałtycki Bank Spółdzielczy, który został dwukrotnie Dobroczyńcą Roku 2010 i Roku 2013, a w tym roku Dobroczyńcą Roku 2014 została Stocznia Darłowo M&W.
O przyznaniu tytułów "Dobroczyńca Roku" zdecydowała kapituła konkursu oraz blisko 15 tys. internautów. W skład kapituły weszli: Henryka Bochniarz (prezydent PKPP "Lewiatan"), Jerzy Karwelis (ekspert rynku mediów), Jerzy Koźmiński (prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), Anna Potocka-Domin (wiceprezes BCC), Kamil Wyszkowski (krajowy przedstawiciel United Nations Global Compact), Kazimierz Krupa (redaktor naczelny magazynu "Forbes"), Wojciech Szeląg (dziennikarz telewizji Polsat), Andrzej Malinowski (prezydent Pracodawców RP) oraz Magdalena Rędziniak (dyrektor działu CSR w Orange Polska).
Wśród tegorocznych laureatów konkursu znaleźli się również Nowa Era, firma SMAY, Fundacja Allegro All For Planet, Tesco Polska oraz Wodociągi i Kanalizacja "HYDROKOM" z Kluczborka.
Roman Młodkowski, Dyrektor i Redaktor Naczelny TVN CNBC podkreśla, cytując, że „Konkurs „Dobroczyńca Roku" pokazuje najlepsze przykłady społecznego zaangażowania firm. Bardzo cieszymy się, że wiele firm nie ogranicza się jedynie do przekazania środków finansowych, ale w działalność społeczną angażuje także swoich pracowników. Ze społecznego zaangażowania firmy nie wypracują zysku finansowego, jednak korzyści, które osiągną wsparte przez biznes społeczności lokalne są często nieprzeliczalne na pieniądze. Warto wspierać i warto promować takie inicjatywy."