Góra Chełmska stanowi przyrodniczy obszar rekreacyjno-wypoczynkowy z wieloma alejkami spacerowymi, ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, parkiem linowym i wieżą widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na panoramę Koszalina i okolic. Płomienne ptaki Hasiora – stojący na wzgórzu przy Kampusie Politechniki Koszalińskiej ciąg metalowych konstrukcji, które przypominają pługi, skrzydła ptaków i rydwany jeźdźców. Ogromne rzeźby uchodzą za symbol współczesnego Koszalina.
Pałac Ślubów – kamienica, w której się on mieści, została wzniesiona pod koniec XVI w. W jej narożnikach znajdują się starsze elementy ostrołukowe blendy z przełomu XV i XVIw. Warto dodać, że uległa ona zniszczeniu w wielkim pożarze miasta w 1718r. Amfiteatr, który należy do największych w Polsce. Widzów, którzy zasiadają na trybunach, osłania dach wyjątkowej konstrukcji. Zbudowano go w 1973r. Autor projektu zaproponował przykrycie widowni elipsowatą, łukowato wygięta połacią, która ma jedynie dwa punkty podparcia. Dach ma ok. 100 m długości i ok. 60 m szerokości.
Park Książąt Pomorskich z pewnością jest idealnym miejscem na spacer. W samym centrum miasta można przejść się odnowionymi alejkami w otoczeniu zieleni, a także np. usiąść i odpocząć przy fontannie. Budynek Poczty Głównej, który wzniesiono w stylu neogotyckim. Gmach został wpisany do rejestru zabytków. Budynek Straży Pożarnej, który powstał w 1928r., prawdopodobnie w miejscu, w którym w 1718r. wybuchł największy pożar w historii Koszalina. Najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najwyższym elementem budowli jest znajdująca się po zachodniej stronie wieża.
Domek Kata, a obecnie siedziba Teatru Propozycji „Dialog”, jest gotycką kamienicą powstałą w XV w. Kat wykonywał swoje funkcje do 1893r. na tzw. „Wzgórzu Wisielców”. Kościół ewangelicko-augsburski św. Gertrudy – zbudowano go w 1838r. Jest to wyjątkowy obiekt zwany „Perłą Pomorza” – ośmioboczny, zbudowany z cegły i nakryty gwiaździstym, ośmioramiennym sklepieniem. Neogotycki kościół św. J. Oblubieńca – murowany, z czerwonej cegły z wieżą nad nawą konstrukcji stalowej z dzwonem. Kościół katedralny Niepokalanego Poczęcia NMP, który stanął przy rynku już w 1333r. i mimo licznych pożarów miasta, jego bryła przetrwała do dziś w niezmienionym stanie.
Gotyckie mury miejskie, które zachowane są we fragmentach. Zostały one częściowo rozebrane na początku XVIII i XIX w. Mury obronne umocnione były 46 czatowniami i 3 bramami (tworzyły zamknięty pierścień). Grubość muru u podstawy wynosiła 1,3 m, a wysokość sięgała 7 m. Muzeum w Koszalinie, które mieści się w dawnym pałacu młynarza. Można wybrać się również nad morze.