Postać legendarnego barda, aktora i poety znów przyciągnęła do Koszalina gości z różnych stron świata. W Domku Kata, gdzie odbywają się festiwalowe imprezy, obok polskiego słychać różne języki, od rosyjskiego, poprzez włoski i francuski, do angielskiego.
- Witam wszystkich serdecznie i życzę wielu artystycznych wrażeń – podkreślała podczas uroczystości otwarcia dr Marlena Zimna, inicjatorka i organizatorka festiwalu. – Cieszę się, że możemy gościć w Koszalinie tylu znakomitych twórców.
Do Koszalina przyjechali reżyserzy, pisarze, naukowcy, aktorzy, piosenkarze z 13 krajów, m.in. z Armenii, Australii, Francji, Izraela, Włoch, USA, Rosji. Wszystkich łączy zainteresowanie twórczością Wysockiego. Na festiwal zjechali także wielbiciele talentu artysty z różnych miast Polski.
- Jestem tu po raz kolejny i nie wyobrażam sobie, żeby mogło mnie zabraknąć – powiedziała nam Irina Cebula z Bydgoszczy. Po raz pierwszy wzięła udział w koszalińskim festiwalu jeszcze jako studentka. Od tamtej pory jest w Koszalinie co roku. Tym razem przyjechała razem ze swoją mamą i dwoma synami, młodszy Dominik ma trzy lata i jest najmłodszym uczestnikiem festiwalu.
- Moja obecność tutaj jest jak zew serca – przyznała Irina, z pochodzenia Ukrainka, od wielu lat mieszkająca w Polsce. – Twórczość Wysockiego porusza serca wielu ludzi, nie tylko tych mieszkających w krajach byłego Związku Radzieckiego, ale na całym świecie.
Po uroczystym otwarciu i wernisażu dwóch wystaw w Domku Kata rozpoczęły się konkursowe projekcje. Na dziś (sobota) zaplanowane jest także spotkanie z reżyserem, pisarzem oraz promocja książki. O godz. 19 rozpocznie się koncert „Nić Ariadny” z udziałem szczecińskiej grupy „Ekipaż” oraz artystów z Rosji, Izraela i USA.
Jutro (w niedzielę) ciąg dalszy festiwalu. Konkursowe projekcje, a także spotkania z reżyserami, pisarzami i aktorami będą się odbywały w Domku Kata w godz. 12 – 18. Na godz. 19 jest zaplanowane symboliczne światełko pamięci w 76. rocznicę urodzin poety, ogłoszenie werdyktu jury (to publiczność wybierze najlepszy film) oraz koncert ‘Nasz Wysocki”. W poniedziałek goście festiwalu będą m.in. zwiedzać Muzeum Włodzimierza Wysockiego prowadzone przez Marlenę Zimną.
Festiwal wystartował, potrwa do poniedziałku. Postać legendarnego barda, aktora i poety znów przyciągnęła do Koszalina gości z różnych stron świata. W Domku Kata, gdzie odbywają się festiwalowe imprezy, obok polskiego słychać różne języki, od rosyjskiego, poprzez włoski i francuski, do angielskiego.