Każdy kandydat, który zgłosi się do odbycia służby przygotowawczej, przejdzie przez szereg przygotowanych punktów. Pierwszym z nich będzie ewidencja stawiennictwa, gdzie m.in. zostanie sprawdzona tożsamość kandydata. Następnie uda się on do punktu żywienia, który zorganizowany jest na bazie stołówki żołnierskiej 17. Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Kolejnym punktem jest przyjęcie służby przygotowawczej w postaci stanowiska ewidencji personalnej, rozmowa z psychoprofilaktykiem oraz oficerem wychowawczym. Następnie elew uda się do punktu logistycznego, gdzie znajduje się stanowisko medyczne, mundurowe, fryzjerskie oraz łaźnia. W następnej kolejności kandydaci zostaną zapoznani ze swoim pododdziałem, gdzie
zostaną zakwaterowani. Poznają także swoich bezpośrednich przełożonych i instruktorów.
- Elewi szkolić się będą w Ośrodku Szkolenia Podstawowego pod dowództwem majora Marka Pawłowskiego. W pierwszych dniach zapoznani zostaną z obiektami koszalińskiego Centrum, regulaminami obowiązującymi w Wojsku Polskim, przeszkoleni zostaną w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, udzielania pierwszej pomocy oraz ochrony przeciwpożarowej. – podaje kpt. Jarosław Barczewski, Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.
Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla tych osób, które nie posiadają przeszkolenia wojskowego. Szkolenie, które trwa ok. 4 miesięcy, podzielone jest na dwa okresy: podstawowy oraz specjalistyczny. Kandydaci, aby zaliczyć poszczególnie etapy, muszą uzyskać pozytywne oceny ze wszystkich przedmiotów, a także zdać egzamin końcowy z części teoretycznej i praktycznej. Takim osobom będą mogły zostać nadane przydziały kryzysowe w jednostkach wojskowych.