W listopadzie w Muzeum wciąż będą czynne dwie wystawy otwarte na przełomie września i października. Do 17 listopada można oglądać wystawę „Muzealne Spotkania z Fotografią” , prezentującą plon organizowanego przez Muzeum w Koszalinie, XIII Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego dla Dzieci i Młodzieży „Muzealne Spotkania z Fotografią”
Do 30 listopada będzie czynna wystawa „Na tułaczym szlaku - powstańcy listopadowi na Pomorzu” Bezpośrednim impulsem do zorganizowania tej wystawy było odnalezienie pruskich materiałów źródłowych dotyczących pobytu w okolicach Koszalina byłych uczestników Powstania Listopadowego - uchodźców z Królestwa Kongresowego. Powstańcy zostali przymusowo zatrudnieni przy robotach drogowych w rejonie Góry Chełmskiej. Wystawa prezentuje obrazy batalistyczne, umundurowanie i uzbrojenie, dokumenty, druki, pamiątki wypożyczone z renomowanych placówek krajowych oraz od kolekcjonerów prywatnych. Ważnym elementem ekspozycji są pruskie dokumenty, wymieniające z nazwiska niektórych internowanych w okolicach Koszalina powstańców.
W listopadzie w Muzeum odbędą się dwa wernisaże. Pierwszy dotoczy malarstwa Piotra Jakubczaka. Ta wystawa będzie czynna od 8 do 28 listopada. Piotr Jakubczak urodził się w 1968 r. w Hrubieszowie, a przygodę z malarstwem rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu,pod okiem prof. Wiktora Zina. Po studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie kierował Galerią Miejską Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie . Przez następnych dziesięć lat jego domem była Francja i Bruksela. Tam tworzył, wystawiał i zdobywał nagrody, medale i wyróżnienia. Prace Piotra Jakubczaka znajdują się w licznych kolekcjach krajowych i zagranicznych, między innymi w kolekcji Prezydenta Sri Lanki i Premiera Chin. Obecnie artysta mieszka w Polsce, w Istebnej Wernisaż koszalińskiej wystawy Jakubczaka odbędzie się 8 listopada o godz. 17.
Kolejna niezwykle interesująca wystawa uświetni 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Będzie prezentowana od d 26 listopada do 31 stycznia 2014 r. Wernisaż zaplanowano na 26 listopada o godz. 14. Na ekspozycji znajdą się pamiątki i dokumenty dotyczące powstania - m.in. pochodzące z prywatnej kolekcji 300 oryginalnych rycin publikowanych przez ówczesną prasę francuską. Zaprezentowana zostanie broń powstańcza ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum w Kórniku oraz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu. Ponadto obejrzeć będzie można trzy oryginalne sztambuchy (pamiętniki) z wpisami powstańców i wycinkami z ówczesnej prasy, a także dokumenty osobiste, fotografie powstańców i ich rodzin oraz biżuterię patriotyczną ze zbiorów Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zaprezentowane zostaną dwie oryginalne i dziesięć zrekonstruowanych czapek powstańczych, a także mundur weterana Powstania Styczniowego.
Koszalińskie Muzeum zaprasza także na wystawy stałe:Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie , Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem , Kuźnia pomorska, Dzieje Koszalina od średniowiecza do współczesności , Warsztat szewski, Osieki 1963-1981 - wystawa sztuki współczesnej , Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji oraz Pradzieje Pomorza (wystawa archeologiczna)
Przypominamy, że Muzeum można zwiedzać od godz. 10 do 16. W poniedziałki - nieczynne. W środy wstęp na ekspozycje stałe jest bezpłatny. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy – 8 złotych, zbiorowy – 5 złotych, bilet wstępu na jedną wystawę – 5 złotych.
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37
tel. 094 343 20 11