- Spotykamy się przed Światowym Dniem Fizjoterapii przypadającym 8 września. W Polsce ten dzień jest obchodzony dopiero po raz drugi, w Europie – od lat pięćdziesiątych. Czy Polacy dopiero teraz zaczęli doceniać rolę fizjoterapii?
- Fizjoterapia to dziedzina ogromnie ważna, oferująca usługi ułatwiające pacjentom rozwój, utrzymanie i powrót do sprawności oraz funkcjonowanie przez cały okres życia. . Zakres fizjoterapii obejmuje kinezyterapię, czyli leczenie ruchem (gimnastyka lecznicza, ćwiczenia ruchowe), fizykoterapię związaną ze stosowaniem różnych bodźców fizykalnych (światłolecznictwo, elektroterapia, krioterapia, kąpiele) oraz masaż leczniczy w szerokim rozumieniu. Dobrze się stało, ze fizjoterapia także w Polsce doczekała się swojego dnia, a ściślej mówić trzech dni od 6 do 8 września, kiedy więcej mówi się o fizjoterapii, o ludziach wykonujących ten zawód.
- Powiedzmy zatem, kim są fizjoterapeuci. Nie są przecież lekarzami.
- To prawda, nie są lekarzami, ale – i trzeba to wyraźnie podkreślić - są specjalistami bardzo dobrze przygotowanymi do zawodu. To ludzie z wyższym wykształceniem, często po akademiach medycznych, czy innych uczelniach, dodatkowo stale podnoszący swoje kwalifikacje na wielu szkoleniach podyplomowych.
- A jednak przed lekarzami pacjenci często czują większy respekt, niż przed innymi przedstawicielami personelu medycznego, na przykład fizjoterapeutami.
- Rzeczywiście tak bywa, ale przecież tu nie chodzi o to, kto jest ważniejszy, lecz o współpracę między lekarzami i fizjoterapeutami dla dobra pacjentów. Kiedy mamy do czynienia z sytuacjami, gdy sprawność ruchowa lub funkcjonalna pacjentów jest zagrożona z powodu starzenia się, urazów, chorób, czy zaburzeń, wówczas lekarz stawia diagnozę, ale to fizjoterapeuta przeprowadza kompleksową ocenę potrzeb pacjenta, ustala prognozę, planuje terapię i ją prowadzi.
- Lekarze jednak nie zawsze chcą kierować chorych do gabinetów fizjoterapii.
- Zdarzają się takie sytuacje, ale na szczęście wielu lekarzy docenia współpracę z fizjoterapeutami, co zawsze jest korzystne dla zdrowia pacjenta. Trudno wyobrazić sobie ortopedię bez fizjoterapii, ale fizjoterapia wkracza w wiele innych dziedzin medycyny i jest coraz bardziej doceniana w procesie leczenia.
- Kto szuka pomocy w gabinetach fizjoterapii?
- Po pomoc zgłaszają się osoby w różnych wieku i o bardzo różnych potrzebach. Są pacjenci po złamaniach kończyn, chorzy po przebytych zawałach serca, kobiety po mastektomii, ludzie, którzy nie wiedzą, co, kiedy mogą robić w zakresie aktywności ruchowej.
- Ruch po zawale? Jeszcze niedawno takim chorym zalecano niemal bezruch.
- Dziś już dobrze wiemy, że to ruch jest podstawą zdrowia i dobrostanu. To właśnie funkcjonalny ruch zajmuje centralne miejsce w pojęciu bycia zdrowym. Funkcjonalny, czyli dopasowany do możliwości i stanu każdego człowieka. Zadaniem fizjoterapeuty jest ocena tych potrzeb i możliwości oraz dostosowanie do nich terapii.
- Czasem słyszy się, że ktoś poprzez nieumiejętny masaż, zamiast pomóc, zaszkodził choremu. Jak wybrać właściwy gabinet?
- Gabinety fizjoterapii z reguły mają swoje strony internetowe, na których są wyraźnie wymienia rodzaje oferowanych zabiegów, jest także opis kwalifikacji i wykształcenia fizjoterapeutów. Proszę zawsze sprawdzać, jakie kwalifikacje zawodowe mają fizjoterapeuci, do których zgłaszamy się po pomoc.
- Co możemy zrobić sami dla siebie, żeby jak najdłużej zachować sprawność?
- Powtórzę po raz kolejny, podstawą jest ruch. Ruszajmy się w miarę naszych możliwości, bo ruch to zdrowie.
- Dziękuję za rozmowę
Rozmawiała Alina Konieczna