W dniach od 3 do 7 września o Koszalinie będzie głośno nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Powód? Właśnie wtedy odbędą się tu dwa festiwale, które łączy wspólne przesłanie – ukłon w stronę osób niepełnosprawnych.
Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w tym roku odbywa się już po raz dziesiąty. Druga z imprez – Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Koszart zagości w Koszalinie po raz trzeci. W tym roku obie imprezy odbędą się dokładnie w tym samym czasie, zatem miłośników sztuki czeka wiele wrażeń.
Przesłanie tegorocznej edycji Koszartu brzmi „Punkty styku. Sztuka przeciw wykluczeniu”. Z kolei Festiwal Integracja Ty i Ja każdego roku podejmuje ważne zagadnienia dotyczące niepełnosprawnych. W tym roku pod hasłem „Film – sztuka otwarta” zajmie się filmoterapią.
- Ten festiwal prezentuje interesujące filmy, ale także daje do myślenia – podkreślał podczas konferencji prasowej prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Festiwalowe filmy poruszają trudne tematy, o których trzeba mówić.
10. Festiwal Integracja Ty i Ja to 40 filmów (dokumentalnych, amatorskich i fabularnych). Konkursowe produkcje oceni jury z udziałem m.in. Andrzeja Fidyka, Wojciecha Malajkata oraz Philippe Lornaca, byłego dyrektora programowego Canal +, producenta filmowego.
Jednym z głównych wydarzeń festiwalu będzie konferencja naukowa „Film sztuka otwarta. Różnorodne oblicza filmoterapii”.- W krajach europejskich terapia przez film jest skutecznie stosowana od dawna – podkreślała Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu. – U nas ten rodzaj terapii także warto rozwijać.
Festiwalowi będą towarzyszyć projekcje pozakonkursowe, wystawy, warsztaty, koncerty, spektakle, happeningi, prezentacje i widowiska.
III festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Koszart w tym roku pragnie zwrócić uwagę na problem wykluczenia osób niepełnosprawnych.- Cieszymy się, że oba festiwale udało się zintegrować – podkreślił w czasie konferencji Ryszard Ziarkiewicz, dyrektor Koszartu. - Mamy nadzieję, że dzięki temu w praktyce zrealizujemy ważną ideę integracji i wsparcia dla osób niepełnosprawnych.
Koszart to przede wszystkim kampania artystyczno-społeczna na bilbordach „Jesteśmy super”. Autorzy bilbordów to pochodząca z Darłowa Aleksandra Włodarczyk (pseudonim artystyczny Moon) oraz Michał Bałdyga, artysta z Poznania.
W ramach Koszartu odbędą się warsztaty integracyjne „Wymiana” oraz warsztaty dla dzieci. Dariusz Paczkowski z Grupy Trzecia Fala namaluje na ścianie budynku Koszalińskiej Biblioteki Publicznej graffiti „Niewykluczone” przedstawiające sylwetki Janiny Ochojskiej i Marcina Kornaka. Koszarowi towarzyszyć będzie wystawa prac Stanisława Drożdża, a także akcja oznakowania alfabetem Braille’a sklepów, punktów usługowych, kawiarni w centrum miasta.
Zaglądajmy jak najczęściej do festiwalowego miasteczka, które będzie miało swoją siedzibę przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. W dniach 3 – 7 września będzie się tam działo wiele dobrego, interesującego, ważnego. Wstęp na wszystkie imprezy – bezpłatny.