Zagadnieniem, które w tym roku zostanie przybliżone podczas festiwalu, jest filmoterapia – dziedzina w Polsce praktycznie nieznana, stosowana z sukcesem na świecie w rehabilitacji m.in. osób niepełnosprawnych. Terapii filmem w teorii i praktyce będzie poświęcona Międzynarodowa Konferencja Naukowa pod festiwalowym hasłem „Film – sztuka otwarta” organizowana z Instytutem Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej, z udziałem znakomitych specjalistów tematu, m.in. medioznawcy, Wojciecha Otto.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest konkurs filmowy. O statuetki Motyla 2013 powalczy w tym roku kilkadziesiąt produkcji z Polski, Europy i świata, w tym z Iranu, Serbii, Kanady, USA i Laosu. Nagrody w trzech kategoriach – film fabularny, film dokumentalny i film amatorski – przyzna jury w składzie: Andrzej Fidyk (przewodniczący), Joanna Frydrych, Wojciech Malajkat i Philipe Lornac. Swoją nagrodę przyzna także publiczność.
Konkursowi będą towarzyszyć spotkania ze znanymi aktorami, wystawy, happeningi, koncerty, warsztaty (w tym animacji). Większość imprez odbędzie się w siedzibie Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Przed budynkiem biblioteki stanie miasteczko festiwalowe i namiot, pojawi się także Stare Kino, w którym będzie można obejrzeć arcydzieła kinematografii polskiej i światowej.
Podobnie jak w latach ubiegłych podczas tzw. żywych lekcji wychowawczych z uczniami koszalińskich szkół i osadzonymi w Zakładzie Karnym spotkają się paraolimpijczycy: Maciej Lepiato, Krzysztof Głombowicz, Mateusz Michalski, Paulina Woźniak, Tomasz Rębisz, Joanna Mendak.
Po raz trzeci Europejskiemu Festiwalowi Filmowemu Integracja Ty i Ja będą towarzyszyć w ponad dwudziestu miejscowościach Polski Małe Festiwale Ty i Ja.. Po raz pierwszy Małe Festiwale trafią za granicę. W wersji polonijnej zawitają do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Festiwalowe filmy wyświetli też 20 kin studyjnych w największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Szczecinie.
Pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja miała miejsce w Kołobrzegu, w 2003 roku. Organizatorami Festiwalu są: Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela. Dyrektorem i pomysłodawczynią festiwalu jest Barbara Bielińska-Jaroszyk.
Autorem plakatu X edycji Festiwalu Integracja Ty i Ja jest Marcin Gręźlikowski. Niezależny rysownik, ilustrator, malarz uliczny z Torunia. Pod pseudonimem Andrzej Poprostu tworzy
realizacje wielkoformatowe w Polsce i za granicą. Jest autorem grafik, ilustracji, rysuje komiksy, edukuje młodzież i dorosłych. Stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi.