Z odstąpieniem od umowy łączą się kwestie pieniężne. ZOS zapłaci za wykonane roboty i materiały, które nadają się do budowania. „Zapłacone faktury firmie Kornas wynoszą nieco ponad 800 tys. zł netto. Natomiast są jeszcze roboty, które są wykonane, a nie są na nie wystawione dokumenty. Łączna kwota jaką przewidujemy do zapłacenia to 1,6 mln zł.” – informuje Jakub Pyżanowski, Prezes Zarządu Obiektów Sportowych w Koszalinie.
Koszty prawdopodobnie poniesie również firma Kornas. „Niezrealizowane przez firmę Kornas prace w wykopie, to będzie koszt, którymi będziemy obciążać tę spółkę.” – mówi Pyżanowski.
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również Prezesa Kornas Holding S.A. „Miasto prowadziło z nami pertraktacje, żeby odstąpić wspólnie od umowy. Cały czas jest problem z projektem. Wezwano nas do przystąpienia do robót 17 maja, a dziś jest raptem 20 maja. Taka sytuacja jest bardzo dziwna.” – twierdzi Bogdan Kornas.
Prezes firmy Kornas zwraca również uwagę na inną kwestię. „To jest pozorowanie. Zażądaliśmy w piątek gwarancji płatności. Myślę, że to tutaj jest problem.” - dodaje.
Jakub Pyżanowski potwierdza, że takie pismo wpłynęło, jednocześnie zaznacza, że nie ma problemu, aby ZOS przedstawił taką gwarancję. „Dysponujemy środkami z linii kredytowej banku wybranego w postępowaniu przetargowym, a także przyrzeczeniem środków z funduszu unijnego. Pieniądze są do dyspozycji, także to nie jest żaden problem.” – komentuje Prezes ZOS.
Pyżanowski przyznaje, że błędy projektowe istnieją, lecz zaznacza, że nie przekreślają one możliwości dalszego prowadzenia robót. „Chociażby, jeśli chodzi o sieci zewnętrzne, które firma Kornas zaczęła realizować i nie skończyła. Są takie prace, które trzeba wykonać, czyli te prace, które dotyczą wykopu. Każdy dzień zwłoki to degradacja tego wykopu i poniesienie większych kosztów w przyszłości.” – uważa Prezes ZOS.
Poniżej prezentujemy pełne oświadczenie Prezesa Zarządu Obiektów Sportowych:
„Zarząd Obiektów Sportowych Sp. z o.o. odstąpił dzisiaj od umowy na budowę pod klucz z pierwszym wyposażeniem kompleksu wodno-rekreacyjnego w Koszalinie, w rejonie ulic Gdańska, Rolna i Kopernika, zawartej z firmą Kornas Development 20 lipca 2012. ZOS sp. z o.o. podjął decyzję o odstąpieniu od umowy z przyczyn leżących po stronie wykonawcy, który przerwał realizację robót.
ZOS sp. z o.o. skorzystał z przysługującego mu prawa na mocy par. 22, ustęp 3, punkt 3 ww. umowy. Punkt ten mówi o tym, że zamawiający może odstąpić od umowy, jeśli wykonawca przerwał realizację robót z przyczyn leżących po jego stronie i przerwa ta trwa dłużej niż 20 kolejnych dni kalendarzowych.
Dodatkową przyczyną odstąpienia od umowy jest wykonywanie robót przez Kornas Development w sposób wadliwy (podstawa prawna to art.636 § 1 kc w zw. z art.656 § 1 kc i w zw. z § 22 ust.6 umowy nr 7/ZP/11 z dnia 20 .07.2012). Wadliwe wykonywanie robót polega na:
1. Pomimo wielokrotnych ustnych i pisemnych wezwań firma Kornas Development nie zabezpieczyła przed rozluźnianiem podłoża wykopu pod budynek Aquaparku.
2. Podczas instalacji sieci zewnętrznych firma Kornas Development zniszczyła istniejące podłoże zaprojektowanego parkingu, w wyniku czego konieczna będzie wymiana gruntu na głębokości ok. 1 m.
3. Chudy beton wylany pod płytę fundamentową uległ przemarzaniu, ponieważ firma Kornas Development nie zabezpieczyła go w odpowiedni sposób.
4. Pomimo wielokrotnych wezwań Kornas Development nie odtworzył terenów zielonych wokół budowy, w sąsiedztwie ul. Rolnej.
W związku z odstąpieniem od umowy dalsze rozliczenia stron będą prowadzone na zasadach określonych w par. 23 umowy z Kornas Development, który mówi m.in. o tym, że wszelkie dodatkowe koszty związane z odstąpieniem od umowy ponosi strona, która spowodowała odstąpienie od umowy.”