"'Czy Koszalin ma wnętrza?' - zastanawiają się studenci Architektury Wnętrz Politechniki Koszalińskiej ilekroć podejmują problemy organizowania przestrzeni miasta, zarówno tej wewnętrznej jak i zewnętrznej, w swoich pracach dyplomowych. Po sprecyzowaniu pytania - jakich wnętrz poszukują - nie znajdując zadowalającej odpowiedzi w istniejącej tkance miejskiej, podejmują próby tworzenia własnych koncepcji architektonicznych poprzez kreowanie nowego obrazu miasta - miasta z marzeń. Daleki jest on jednak od nierealnych fantazji - to obraz przestrzeni, która z powodzeniem mogłaby zaspokoić ich potrzeby życiowe: poczucie bezpieczeństwa i komfortu, poczucie estetyki i satysfakcji z funkcjonowania w przyjaznym i niebanalnym 'wnętrzu' miasta. Często zdarza się także, że podejmowane tematy są udaną próbą rozwiązania problemów pozostałych mieszkańców miasta.
Wszystkie, prezentowane podczas wystawy projekty dyplomowe powstały w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej pod opieką dr hab. Katarzyny Radeckiej* (obecnie profesor Akademii Sztuki w Szczecinie).
Podczas wernisażu, autorzy prezentowanych prac opowiedzą o swoich "zmaganiach" z miejską materią:
Jolanta Kwarciak – Projekt adaptacji kotłowni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na galerię sztuki współczesnej Scena ( dyplom 2012)
Marcin Pączkowski – Koncepcja zagospodarowania przestrzeni Rynku/placu przed Urzędem Miejskim w Koszalinie (dyplom 2011)
Patrycja Wyszyńska – Koncepcja adaptacji kotłowni miejskiej w Koszalinie na Centrum Kultury (dyplom 2013)
Joanna Miszczak -Adaptacja zabudowy z przełomu XIX i XX wieku przy ulicy Zwycięstwa 194 i 196 na potrzeby lokalnej społeczności (dyplom 2011)
Daria Chlistowska – Park rekreacyjny przy centrum kulturalnym na terenie dawnej kotłowni miejskiej energetyki w Koszalinie. (dyplom 2013)
Agata Rogowska – Aranżacja przestrzeni użytkowej obiektów Politechniki Koszalińskiej przy ul. Racławickiej dla Instytutu Wzornictwa z uwzględnieniem jego aktualnych i planowanych potrzeb (dyplom 2011)
Anna Węgrzynek - Pawilon magazynowo - wystawienniczy dla Archiwum Państwowego w Koszalinie.
Andrzej Golc – Projekt przebudowy kotłowni Koszalińskiej Biblioteki Publicznej na galerię sztuki współczesnej (dyplom 2008, promotor: prof. Zdzisław Łosiński, as. mgr Katarzyna Radecka)
_____________________________________________________________________________
* K. Radecka w latach 2005 - 2007 prowadziła badania w kierunku określenia tożsamości miasta Koszalin. W grudniu 2007, w koszalińskim ratuszu, odbyła się prezentacja wyników badań
w postaci wykładu oraz multimedialnej prezentacji projektu."