Koszalin, Poland
wydarzenia

Senator Stanisław Gawłowski na forum światowych parlamentów. W Stambule trwa 152. Zgromadzenie Ogólne IPU

Autor Ala, fot. FB/Stanisław Gawłowski 12 godzin temu
W Stambule rozpoczęło się 152. Zgromadzenie Ogólne Unii Międzyparlamentarnej. W międzynarodowym wydarzeniu uczestniczy także koszaliński senator Stanisław Gawłowski, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej przy Senacie RP.

152. Zgromadzenie Ogólne Unii Międzyparlamentarnej rozpoczęło się 15 kwietnia 2026 roku w Stambule i potrwa do 19 kwietnia. Gospodarzem wydarzenia jest Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji, a obrady odbywają się w Hilton Istanbul Bomonti Hotel and Conference Center. To jedno z najważniejszych forów międzynarodowej współpracy parlamentarnej, skupiające delegacje z 183 państw członkowskich oraz przedstawicieli parlamentów z całego świata.

 

Hasłem przewodnim tegorocznego zgromadzenia jest „Nurturing hope, securing peace and ensuring justice for future generations”, czyli „Pielęgnowanie nadziei, zapewnianie pokoju i ochrona sprawiedliwości dla przyszłych pokoleń”. Dyskusje koncentrują się wokół globalnych konfliktów, stabilności międzynarodowej, praw człowieka oraz roli parlamentów w budowaniu pokoju i sprawiedliwości dla kolejnych pokoleń.

Wśród uczestników wydarzenia jest również koszaliński senator Stanisław Gawłowski. Jego obecność wynika z tego, że jest wiceprzewodniczącym Zarząd Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej. Wcześniej brał udział także w pracach poprzednich zgromadzeń tej organizacji.

Polska Grupa Unii Międzyparlamentarnej jest częścią najstarszej parlamentarnej organizacji międzynarodowej na świecie. Sama Unia Międzyparlamentarna została założona w 1889 roku, a jej zgromadzenia odbywają się dwa razy do roku. Polska dysponuje w tym gremium ośmioma miejscami z prawem głosu.

 

W ceremonii otwarcia i pracach zgromadzenia uczestniczą najważniejsi przedstawiciele IPU oraz parlamentów narodowych, w tym przewodnicząca Unii Międzyparlamentarnej Tulia Ackson, sekretarz generalny Martin Chungong oraz przewodniczący tureckiego parlamentu Numan Kurtulmuş. Obecność senatora z Koszalina w takim gronie pokazuje, że także przedstawiciele polskiego parlamentu biorą udział w debacie dotyczącej najważniejszych wyzwań współczesnego świata.

Udział Stanisława Gawłowskiego w zgromadzeniu ma również wymiar regionalny. Dla mieszkańców Koszalina i Pomorza Zachodniego to sygnał, że ich przedstawiciel uczestniczy w forum, na którym poruszane są kwestie wykraczające daleko poza politykę krajową, od bezpieczeństwa międzynarodowego po rolę parlamentów w utrzymaniu pokoju i sprawiedliwości.

Stambułskie zgromadzenie IPU po raz kolejny pokazuje, że parlamenty narodowe nie są dziś wyłącznie miejscem stanowienia prawa wewnętrznego. Coraz częściej stają się również ważnym elementem międzynarodowego dialogu.