Konkurs Marszałka Województwa „Zachodniopomorski Lider NGO” skierowany jest do organizacji pozarządowych, które aktywnie działają na rzecz mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Nagradzane są w nim wyróżniające się inicjatywy zrealizowane przez regionalne stowarzyszenia i fundacje.
Zwycięzców tegorocznej edycji poznaliśmy 6 grudnia 2024 r. podczas Zachodniopomorskiego Forum NGO. W konkursie były oceniane inicjatywy zrealizowane przez organizacje w 2023 roku. Nagrody wręczyła Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Magdalena Pieczyńska oraz p.o. dyrektorki Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Anita Jurewicz.
– Gratuluję pomysłów, chęci działania, zaangażowania, pasji i przede wszystkim wrażliwości i uważności na drugiego człowieka. Budujecie państwo otwartą społeczność Pomorza Zachodniego. Tym konkursem podkreślamy, że organizacje pozarządowe są naszym niezastąpionym partnerem, a realizowane przez NGO inicjatywy, przedsięwzięcia i społeczne akcje zasługują na szczególną uwagę i docenienie – mówi Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
– To kolejny przykład na budowanie marki, jaką jest Pozarządowe Pomorze Zachodnie. Współpracując i wspierając siebie pokazujemy, że jesteśmy dla siebie ważni. Konkurs powstał z inicjatywy Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, ciała doradczego marszałka i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To cieszy i mobilizuję do kolejnych działań – zaznacza Pełnomocniczka Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Magdalena Pieczyńska.
Konkurs rozstrzygnięty był w trzech kategoriach:
„Za najlepszą inicjatywę zrealizowaną w roku kalendarzowym 2023”,
„Dla organizacji powstałych w latach 2022-2023”,
Dla organizacji z siedzibą w miejscowości do 30.000 mieszkańców”.
Artykuły do domu lub ubrania za jeden uśmiech
Laureatem tegorocznego konkursu marszałka w kategorii „Za najlepszą inicjatywę zrealizowaną w roku kalendarzowym 2023” zostało Stowarzyszenie VivaMY. Organizacja powstała w czerwcu 2016 roku z myślą o aktywności i organizacji środowiska osób starszych. W konkursie została doceniona za prowadzenie w Koszalinie przy ulicy Dworcowej 4 „podzielni”, która działa jako „sklepik za uśmiech”. Chętnych zarówno do dawania, jak i odbierania rzeczy nie brakuje.
W tym miejscu można zostawić odzież czy obuwie, ale też przynieść zabawki dla dzieci, gry, drobny sprzęt domowy, wózki czy w ostatnim czasie ozdoby choinkowe. Oczywiście przedmioty są w dobrym stanie, a w podzieli zyskują drugie życie. Rzeczy dostępne są z ulicy (podzielnia działa od poniedziałku do piątku), ale też organizacja dostarcza je do PCK, noclegowni, schroniska dla zwierząt czy hospicjum. Inicjatywa jest wspierana przez Gminę Miasto Koszalin, które utrzymuje funkcjonowanie lokalu.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały dwie szczecińskie organizacje pozarządowe – Stowarzyszenie Fizjosport za inicjatywę Inicjatywa „Męskie Zdrowie” oraz Stowarzyszenie Kamera za organizację festiwalu dla młodych twórców po 60 roku życia, czyli Senior Movie.
Przy wspólnym talerzu zupy
Stowarzyszenie Krok Po Kroku POLICE zwyciężyło w kategorii „Dla organizacji powstałych w latach 2022-2023”. NGO doceniono za inicjatywy wspierające potrzebujących odbywające się pod wspólnym hasłem „Zmieniamy Nasz Świat Krok Po Kroku”. W ramach przeprowadzonych akcji NGO wydało około 650 ciepłych posiłków i pakietów żywnościowych osobom ubogim, samotnym, z niepełnosprawnościami i w kryzysie bezdomności oraz dostarczało ciepłą odzież i obuwie. Comiesięczne zasilano także jadłodzielnię przy Radzie Osiedla nr 2 w Policach i uzupełniano zapasy wody butelkowanej dla Centrum Pomocy Socjalnej przy Stowarzyszeniu „Feniks” w Policach. Pomoc widoczna była także Placówce Wsparcia Dziennego TPD w Policach.
Docenieni za zaangażowanie i piękną pasję
Nagrodę w konkursie otrzymało także Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych „SEMAFOR” z Ińska. NGO zwyciężyło w kategorii „Dla organizacji z siedzibą w miejscowości do 30 000 mieszkańców”.
Komisja konkursowa doceniła organizację ciekawych warsztatów renowacji wagonu i artefaktów kolejowych. Zanim przystąpiono do przeprowadzenia takich spotkań… stowarzyszenie zakupiło stary wagon mieszkalny od prywatnego właściciela.
Najważniejszym celem warsztatów była renowacja, w wyniku której organizacja powiększyła przestrzeń i ofertę wystawienniczą Izby Pamięci w Ińsku, którą jako Stowarzyszenie opiekuje się społecznie już od sześciu lat. Odwiedzający w izbie znajdą artefakty z lokalnej historii miasteczka, w tym wystawę poświęconą stargardzkiej kolei wąskotorowej, która funkcjonowała na trasie Stargard-Ińsko do roku 1996.
Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze Gryfino, która wspiera policję w poszukiwaniu osób zaginionych.
O konkursie
Nagrodzone i wyróżnione organizacje otrzymały nagrody finansowe (laureat – 2 tys. zł, wyróżniony 1 – tys. zł). Mogą też posługiwać się tytułem „Zachodniopomorski Lider NGO”.
Nadesłane do konkursu zgłoszenia oceniła komisja konkursowa, w skład której wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, organizatora – Pracowni Pozarządowej, laureatów konkursu z lat ubiegłych oraz Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Za organizacyjne przeprowadzenie konkursu odpowiadała podobnie jak we wcześniejszych larach koszalińska Pracownia Pozarządowa.