Już w ten piątek 6 grudnia rusza „Świąteczny Stół Pajacyka” – specjalne wydarzenie organizowane przez Polską Akcję Humanitarną, które odbywa się jednocześnie w ponad 300 lokalach gastronomicznych w całej Polsce. Tego dnia restauracje, bary i kawiarnie przekazują 10% swojego obrotu na pomoc psychologiczną i żywnościową dla dzieci w Polsce.
W tym roku PAH szczególnie zwraca uwagę na potrzeby dzieci z terenów, które dotknęły powodzie. Restauratorzy są zgodni: “To wielka radość, że możemy podzielić się z innymi tym, co mamy!”.
To już 23. rok z rzędu, gdy goście zasiądą do Świątecznego Stołu Pajacyka, odwiedzając jeden z lokali gastronomicznych biorących udział w akcji. Cel jest szczytny – zbiórka funduszy na wsparcie żywnościowe i psychologiczne dla dzieci w Polsce, udzielane w ramach Programu Pajacyk.
Do akcji PAH dołączyło już ponad 300 lokali, w tym sieć lodziarni Grycan, piekarnie Natura, a także restauracje z różnych regionów Polski: Wrocławia, Mikołajek czy Złotego Stoku. Tego dnia dołożą one cegiełkę do Programu Pajacyk, czyli 10% swojego dziennego obrotu. To jedyna taka okazja, gdy jedząc, możemy pomóc. Wystarczy przyjść, zamówić swój ulubiony posiłek i wesprzeć tym samym dzieci, które potrzebują naszej pomocy.
- Zdecydowaliśmy się wziąć udział w Świątecznym Stole Pajacyka, ponieważ jako rodzinna klubokawiarnia stawiamy na wspieranie dzieci i budowanie społeczności - wyjaśnia OIga Dzieciątko z Zizi Cafe w Warszawie. - Takie inicjatywy są niezwykle ważne i potrzebne, bo pomagają dzieciom, które znajdują się w trudnej sytuacji. Świadomość, że możemy choć w niewielkim stopniu przyczynić się do poprawy ich codzienności, jest dla nas bezcenna.
W zeszłym roku dzięki udziale 265 lokali udało się zebrać blisko 100 tys. zł. Tegoroczne wydarzenie ma szczególny wymiar, bo zwraca uwagę na potrzeby dzieci z terenów, które dotknęły wrześniowe powodzie.
- Jesteśmy z terenów powodziowych, obok Kłodzka. To właśnie podczas powodzi było widać, jak jeden drugiemu pomaga, jak obcy sobie ludzie niosą pomoc, bo tak trzeba - mówi Katarzyna Cienka z restauracji Kuźnia Smaków w Złotym Stoku. - Jesteśmy dumni, że możemy w takich akcjach uczestniczyć. Czasami nawet najmniejszy gest potrafi zmienić czyjeś życie.
PAH zaprasza wszystkich klientów i klientki, aby przysiedli się do Świątecznego Stołu Pajacyka – razem możemy sprawić, żeby końcówka tego roku stała się czasem radości i nadziei. Nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla dzieci, które powinny dorastać i rozwijać się w dobrych warunkach oraz cieszyć beztroskim czasem dzieciństwa.
W piątek startuje nasza coroczna akcja Świąteczny Stół Pajacyka, w ramach której restauratorzy przekazują 10% dziennego obrotu na rzecz dożywiania i wsparcia psychologicznego dla dzieci w Polsce. W tym roku cel jest szczególny: bo wsparcie obejmie też dzieci z terenów dotkniętych powodzią.
Kto z nas nie lubi odkrywać nowych miejsc i testować nowego menu? Ale czy kojarzysz akcję, która łączy ludzi i restauracje we wspólnym celu, jakim jest pomaganie? Ta akcja to właśnie ŚWIĄTECZNY STÓŁ PAJACYKA! Jesz w restauracji i jednocześnie dokładasz się do poprawy zdrowia psychicznego dzieci w Polsce oraz zapewnienia im posiłków w szkołach! Fajna sprawa, prawda? I jak prosta! Jesz = pomagasz.
Celem programu jest wsparcia psychologiczne i społeczne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. W ramach programu dbamy o profilaktykę zdrowia psychicznego, zapewniamy pomoc specjalistów i polepszamy dobrostanu dzieci i młodzieży, a także wspieramy rozwój umiejętności społecznych i życiowych oraz zainteresowań. Chcemy, aby dzieci mogły liczyć na realne i długofalowe wsparcie, dzięki któremu nauczą się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.
NA CZYM POLEGA PROGRAM I KOMU POMAGAMY?
Wsparcie trafia do dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat, wychowujących się w warunkach niekorzystnych dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia psychicznego. Odpowiadamy na potrzeby wszystkich dzieci, niezależnie od ich narodowości. W ramach programu przewidzieliśmy także wsparcie dla rodziców i opiekunów, nauczycieli i pracowników organizacji pozarządowych oraz instytucji pomocowych.
Program realizowany jest poprzez wspieranie konkretnych działań lokalnych organizacji pozarządowych z całej Polski. W oparciu o doświadczenie i właściwe rozpoznanie potrzeb dzieci, organizują one warsztaty, grupy wsparcia, terapie indywidualne, a także inne ciekawe zajęcia, m.in. dogoterapię, zajęcia kulinarne, zajęcia integracyjne czy pomoc w nauce.