Dzień Edukacji Narodowej, w którym obchodzony jest w Polsce także Dzień Nauczyciela wypada 14 października. Choć oficjalna nazwa tego dnia brzmi: Dzień Edukacji Narodowej, to często zamiennie mówimy „Święto Edukacji Narodowej”. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Nauczyciele otrzymują w tym dniu życzenia i prezenty. W wielu szkołach dzień jest wolny od zajęć. Poznaj historię Dnia Edukacji Narodowej.
Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. Nazwa dzień Nauczyciela została jednak w powszechnym użyciu.
Międzynarodowe święto zostało proklamowane przez UNESCO w 1994 r. Dzień obchodzony jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania 5 października w 1966 r. przez UNESCO i Światową Organizację Pracy "Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli". Rekomendacja jest podstawowym dokumentem określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej.
W Polsce Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest głównie przez nauczycieli akademickich, którzy uważają go za swoje święto.
Prezydent Koszalina, Tomasz Sobieraj przychylił się do opinii Komisji i przyznał 87 nagród,
w tym:
24 nauczycielom przedszkoli,
30 nauczycielom szkół podstawowych,
33 nauczycielom szkół ponadpodstawowych i placówek prowadzonych przez Gminę Miasto Koszalin.
Kwota ogółem przyznanych nagród to 278 400,00 zł /słownie: dwieście siedemdziesiąt osiem tysięcy czterysta złotych/.
Poniżej lista nagrodzonych nauczycieli: