W niedzielę, 1 września wchodzi w życie jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Zdaniem PKP PLK, korekta pozwoli na sprawne przejazdy pociągów oraz kontynuowanie wartych ponad 70 mld zł inwestycji Krajowego Programu Kolejowego.
Kluczowe zmiany:
z Poznania do Warszawy w czasie 2 godz. 18 min.;
z Krakowa do Bochni w ok. 22 min.;
z Warszawy do Szczecina w czasie 4 godz. 32 min.
Wraz z jesienną korektą wprowadzamy połączenia pilotażowe:
Warszawa - Białystok, pokonamy pociągiem w 98 minut - rekord
Łódź - Białystok - Łódź, który zatrzyma się tylko w stolicy. Dzięki temu podróż z Łodzi Fabrycznej do Warszawy Centralnej wyniesie 1 godz. 12 min.
Pasażerowie wsiądą do pociągów z nowych przystanków: w Koszalinie, Grudziądzu, Łodzi, Głownie, Lutoryżu i Strzelcach Świdnickich.
Na Pomorzu Zachodnim w wakacje oddane zostały po przebudowie perony w Drawsku Pomorskim i Silnowie na linii Szczecinek – Runowo Pomorskie. Od 1 września lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki Koszalin Politechnika oraz Koszalin Wschodni. Na stacji Szczecin Główny, od września podróżni będą wsiadać do pociągów z nowego peronu nr 3. oraz korzystać z zadaszonej części kładki.W woj. zachodniopomorskim, w związku z pracami utrzymaniowymi na odcinku Szczecinek – Białogard, wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Pięć par pociągów PKP Intercity będzie kursować trasą przez stację Stargard ze zmianą kierunku.Komfortowe podróże koleją na Pomorzu zapewni modernizacja linii nr 202 na odcinku Lębork – Słupsk. Pomiędzy tymi miastami wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Informacje o ruchu pociągów można sprawdzić w aplikacjach Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom).Informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów 30 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także 30 i 31 sierpnia oraz 1 września na dworcu w Zakopanem. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Pasażerowie na kilkunastu większych dworcach mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców.PKP SA realizuje Program Inwestycji Dworcowych. Zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie około 200 dworców. Niektóre już służą podróżnym m.in. w Zgorzelcu i Żaganiu. Prace prowadzone są w ośmiu lokalizacjach: w Białymstoku, Mrozach, Skarżysku-Kamiennej, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Nidzicy, Oświęcimiu i Sędziszowie Małopolskim. Pasażerowie korzystają z dworców tymczasowych, w których dostępne są podstawowe usługi.Dokładne informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200.