Święto obchodzone 5 czerwca przypomina nam o konieczności codziennej troski o naturę. To wyjątkowy moment, by zastanowić się nad naszym wpływem na przyrodę i podjąć określone działania. W 2024 roku gospodarzem Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest Arabia Saudyjska, a jego tematyka przewodnia to rekultywacja, zwalczanie pustynnienia oraz odporność na susze.
Planeta w potrzebie
Zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza i wody czy zachwianie różnorodności biologicznej. To tylko niektóre problemy, z jakimi boryka się Ziemia. Część z nich występuje globalnie natomiast inne widoczne są w skali krajowej czy lokalnej. Jednak bez względu na zakres ich oddziaływania, każdy człowiek codziennie dokonuje wyborów, które mają wpływ na przyrodę.
Jak wynika z wyliczeń Global Footprint Network, 8 miliardów ludzi na świecie zużywa znacznie więcej surowców, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić. Szacuje się, że na obecnym poziomie wykorzystujemy ekwiwalent 1,7 zasobów planety.
Nadmierna eksploatacja poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że środowisko naturalne ulega degradacji w zatrważającym tempie. Aby odwrócić ten trend, potrzeba pilnych działań.
Jak chronić środowisko?
Równie dużo co wyzwań, jest też możliwości ochrony środowiska. Nawet drobne zmiany, ale wprowadzane konsekwentnie i przez wiele osób, mogą przynieść pozytywną zmianę za sprawą efektu skali. A to właśnie segregacja jest podstawową czynnością, którą każdy powinien podejmować, aby wspierać budowę gospodarki obiegu zamkniętego.
– Recykling pozwala odzyskać i ponownie wykorzystać wartościowe surowce. Dzięki odpowiedniemu sortowaniu odpadów ludzie mają realny wpływ na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Pozwala ono odzyskiwać surowce wtórne, takie jak papier, plastik, szkło oraz metale, które są ponownie wykorzystywane w produkcji. Tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej, której zasoby są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne. Dlatego zamiast ją zużywać, tworzywa syntetyczne można uzyskać z recyklingu. Między innymi z butelek PET powstają namioty, plecaki, bluzy z polaru czy buty – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Przykładem działań proekologicznych jest oszczędne korzystanie z wody oraz prądu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego typowy Polak zużywa na dobę od 100 do 140 litrów wody i zdecydowana większość z tego przypada na kąpiele. Te w wannie to średnio 100 litrów, a pod prysznicem około 60 litrów. Dlatego warto pamiętać, że pozytywny wpływ na środowisko mogą mieć nawet z pozoru błahe czynności, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów.
– Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele, a większość z nich nie wymaga żadnych dodatkowych nakładów finansowych, np. zamiana długiej kąpieli na szybki prysznic czy uruchamianie pralki lub zmywarki tylko wtedy, gdy są pełne. Wśród nich jest instalacja systemu zbierania deszczówki, która nadaje się do wykorzystania w domu i ogrodzie – podkreśla Lisa Scoccimarro.
Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak dla planety jest to niezwykle istotne. Światowy Dzień Ochrony Środowiska to wezwanie do wspólnego działania. Każdy z nas ma moc, aby przyczynić się do ochrony natury i zadbać o lepszą przyszłość dla nas samych, a także dla przyszłych pokoleń.