Dostępność do antykoncepcji awaryjnej w ramach pilotażu jest zapewniona w całej Polsce. Wykaz jest aktualizowany codziennie (od poniedziałku do piątku).
Cały czas do programu mogą przystępować kolejne apteki. Nabór jest otwarty, a NFZ przyjmuje wnioski elektronicznie.
W serwisie Ministerstwa Zdrowia i NFZ – pacjent.gov.pl – pojawiła się mapa aptek, z którymi Fundusz podpisał umowy na realizację programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej).
Dotychczas do pilotażu ww całym kraju zgłosiło się blisko 770 aptek (dane na 24.05.2024), które złożyły wnioski lub już podpisały umowy z Funduszem.
Informacje o aptekach, które realizują pilotaż są podane w podziale na województwa. Mapa zawiera dane o nazwie apteki oraz jej adresie. W każdym regionie są apteki, które świadczą usługi farmaceuty w programie. Dlatego dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce.
ZOBACZ MAPĘ: Antykoncepcja awaryjna w aptekach
W aptece, która przystąpiła do programu, kobieta zostanie przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędzie rozmowę z farmaceutą – który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na pytania i wątpliwości. Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, kobieta otrzyma receptę wystawioną przez farmaceutę i będzie mogła wykupić lek.