– Ten ranking opowiada o tym, które szkoły, w postrzeganiu uczniów, są otwarte, które stawiają na akceptację, tolerancję i bezpieczeństwo – wyjaśniała Kotula. – Będziemy mówić o tym, co to znaczy bezpieczeństwo i co znaczy bezpieczna szkoła, co to jest zaufanie ucznia do szkoły i jaką przestrzeń musi ta szkoła zapewniać uczniom, żeby była uznana za bezpieczną – dodała.
– Chcemy tworzyć szkołę przyjazną i otwartą dla wszystkich. Tak ją sobie wyobrażam. Dla społeczności LGBT, dla dzieciaków z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczna szkoła oznacza, że jest ona elementem prewencji suicydalnej – podkreśliła.
Ministra przeprosiła „w imieniu państwa polskiego” wszystkim młodych ludzi za byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka, za działania byłej małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak i złożyła zobowiązanie, że przedstawiciele koalicji 15 października zrobią wszystko, żeby wspierać młodych w ich zaangażowaniu w różne inicjatywy oddolne.
Kotula, wyjaśniając, dlaczego ranking skupia się na młodzieży LGBTQ+, zaznaczyła, że „statystki mówią same za siebie”. Wskazała, że „jedna czwarta młodzieży LGBT ma objawy depresji, prawie trzy czwarte ma myśli samobójcze”.
Wymieniła, że 75 proc. nastolatków czuje się osamotnionych, a dane o próbach samobójczych w ostatnich dziesięciu latach „powinny zapalić mocną czerwoną lampkę” i „być drogowskazem”, że zmiana potrzebna jest natychmiast, bo to „prawie sześciokrotny wzrost prób samobójczych wśród nastolatków pomiędzy 13. a 18. rokiem życia”.
Tegoroczna edycja rankingu odbywa się w nowej formule. Hasło to: Szkoła Zaufania. Dziesięć najbardziej przyjaznych szkół otrzyma na koniec kwietnia szkolne Tarcze z napisem “Szkoła Zaufania”.
– Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. Uważamy, że po latach dyskryminacji należy odbudować w polskiej szkole właśnie zaufanie. Pod tym hasłem kryje się poczucie bezpieczeństwa każdej młodej osoby w miejscu w którym spędza większość swojego czasu – czyli w szkole. Wartości, które od 4 lat na skalę ogólnopolską staramy się popularyzować, czyli tolerancja, akceptacja, otwartość, sprawczość, zrozumienie, to są fundamenty zaufania, które powinno być w polskich szkołach . My jako fundacja GrowSPACE chcemy nadal stać na straży tego aby jak największa ilość placówek była miejscem, do którego można mieć zaufanie – komentuje Gabriela Gładyszewska, ekspertka ds. projektów równościowych Fundacji GrowSPACE.
Młode osoby w ankiecie odpowiadają na pytania o to, jakie jest podejście społeczności szkolnej do osób LGBTQ+, czy pojawia się dyskryminacja, czy organizowane są warsztaty antyprzemocowe, czy nauczyciele i nauczycielki wspierają społeczność LGBTQ+.
Będą też pytane o tytułowe zaufanie do własnej szkoły, do grona pedagogicznego. Wreszcie, zaufanie to także kredyt zaufania – dla rządzących do poprawy sytuacji i walki z przemocą rówieśniczą na następne lata. Wyniki będą ogłoszone w ostatnim tygodniu kwietnia.