"Jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed światem to przeciwdziałanie zmianom klimatu. Musimy działać razem" napisał w social mediach senator Gawłowski.
Celem pierwszego spotkania było uregulowanie arbitrażu międzynarodowego. Obecną nazwę przyjęto w 1894 r.
Unia organizuje i ułatwia nawiązywanie kontaktów między członkami parlamentów, jednoczy ich na rzecz umacniania i rozwijania instytucji demokratycznych i parlamentarnych oraz na rzecz utrzymania pokoju i współpracy między narodami. Bardzo ważną sferą działalności Unii jest wspomaganie i rozwijanie dwustronnych kontaktów między parlamentami, m.in. przez powoływanie bilateralnych grup parlamentarnych. Unia szeroko współpracuje z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Unia Międzyparlamentarna skupia 157 parlamentów, mających status członkowski oraz 9 parlamentów stowarzyszonych.
Polska przystąpiła do Unii Międzyparlamentarnej w 1922 r., reaktywowała swój udział w 1947 r., pełne członkostwo uzyskała ponownie w 1948 r. Najważniejszym organem statutowym jest organizowane dwa razy w roku Zgromadzenie Unii Międzyparlamentarnej. W każdej sesji bierze udział 500 parlamentarzystów.
Zgromadzenie zbiera się dwa razy w roku (wiosną i jesienią). Każda sesja odbywa w innym państwie, co zapewnia uczestnikom możliwość poznania realiów różnych krajów. Ponadto UM organizuje tematyczne konferencje na szczeblu lokalnym i regionalnym.