Kontener na gruz zanieczyszczony i inne odpady należy postawić na równym, stabilnym i twardym podłożu. Ma to zapobiec jego przewróceniu się czy zapadnięciu i ugrzęźnięciu. Pamiętaj, że pod wpływem obciążenia, ciężar kontenera jeszcze się zwiększy, dlatego ustawianie go na miękkim trawniku nie jest dobrym pomysłem. Upewnij się, że miejsce ustawienia kontenera jest łatwo dostępne zarówno dla Ciebie, jak i dla pojazdu, który będzie go dostarczał i odbierał. Wynosząc gruz w wiadrach lub wywożąc w taczkach, powinieneś mieć zapewnioną stosunkowo szeroką i bezpieczną ścieżkę dojścia do niego. Zwróć przy tym uwagę, aby kontener na papę i gruz nie blokował chodników, dróg ewakuacyjnych ani nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jeśli jest to konieczne, możesz oznaczyć miejsce postoju kontenera pachołkami ostrzegawczymi lub biało czerwoną taśmą foliową.
Przyjrzyjmy się teraz temu, jak opróżniać mieszkanie z zalegających w nim odpadów, w tym gruzu, zmieszanych odpadów opakowaniowych, starych mebli i wielu innych, niepotrzebnych już materiałów.
Wsypując gruz i inne odpady do kontenera, upewnij się, że są one równomiernie w nim rozłożone. Jeżeli to możliwe, najcięższe odpady należy wsypywać na sam dół, a następnie uzupełniać kontener lżejszymi odpadami. Podczas załadunku warto używać masek przeciwpyłowych i próbować ograniczać unoszenie się kurzu, wsypując gruz powoli lub delikatnie zwilżając go wodą. Ze względów bezpieczeństwa nie przekraczaj maksymalnej dopuszczalnej wysokości zapełnienia kontenera, czyli ładuj go maksymalnie do wysokości burty. Jeśli obawiasz się, że mocniejszy wiatr może wywiać z wnętrza kontenera mniejsze odpady, skontaktuj się z firmą zapewniającą wywóz odpadów budowlanych i zapytaj, czy udostępniają specjalne siatki na kontenery. Założone od góry, utrzymują wewnątrz odpady, co jest szczególnie ważne przy odpadach foliowych i np. papierowych workach po zaprawach i klejach.